Polska kuchnia doceniona przez Amerykanów. Stworzyli program kulinarny o naszym jedzeniu

Coraz więcej obcokrajowców obiera sobie Polskę za kolejną destynację turystyczną. To, czym możemy się pochwalić to przede wszystkim zapierające w piersiach okoliczności przyrody, a także kuchnia. Nic więc dziwnego, że i za oceanem zainteresowano się naszym krajem. Amerykańska Telewizja Publiczna stworzyła program poświęcony właśnie polskim potrawom.

Amerykanie otwierają się na nowe smaki?

W amerykańskiej telewizji pełno programów kulinarnych o wyprawach do Azji, zwiedzaniu Włoch czy eksplorowaniu kuchni meksykańskiej. To, czego widać naprawdę niewiele, to wzmianki o Polsce. Trend ten się jednak zmienia i Amerykanie coraz chętniej poznają także nasze smaki. Na terenie Stanów, a szczególnie w okolicy Chicago, znajduje się największa Polonia, którą tworzą między innymi mieszkańcy Moniek (więcej o tym: Wiele osób kojarzy to miasto jedynie z emigracją do USA. A to nieodkryta przez tłumy perła Podlasia).

Program kulinarny poświęcony polskiej kuchni

Flavor of Poland (ang. Smak Polski) to nowa produkcja amerykańskiej stacji telewizyjnej, która zlokalizowana jest właśnie w Chicago. Prowadzi go wychowana w USA Polka, aktorka Aleksandra August. Urodziła się w miejscowości Tuchów w województwie małopolskim. W wieku trzech lat wraz z rodziną emigrowała do Stanów. August zna język polski, tradycje i historię, nic więc dziwnego, że postanowiła przybliżyć Amerykanom swój kraj.

 

W programie udokumentowano jej podróż przez regiony Polski, w których odwiedza 30 miast i miasteczek. Jak czytamy na oficjalnej stronie programu:

Ekipa 'Flavor of Poland' spotkała się z miejscowymi ekspertami w dziedzinie historii, kultury i kulinariów, uchwycając najpiękniejsze walory Polski, aby wrócić do USA i pokazać je wszystkim amerykańskim widzom.

I tak, w programie na pierwsze skrzypce idą Kraków i Warszawa, ich historie oraz smaki. Poza nimi zobaczyć można także skarby Podlasia, Podkarpacia czy Pomorza. Prowadząca zagłębia się w historie odwiedzanych miejsc, a także odtwarza regionalne przepisy, między innymi na kaczkę po krakowsku, zupę szczawiowo-rakową oraz tradycyjny polski makowiec.

 

Flavor of Poland ma 13 odcinków, z czego do tej pory wyemitowane zostały dwa. Program pojawia się na ekranach co sobotę o godzinie 11 na stacji WTTW, która dociera do widzów w kilku regionach USA. Twórcy pracują nad tym, by show można było obejrzeć na terenie całego kraju, o czym regularnie informują poprzez profil na Instagramie.

Zobaczcie, co o polskich daniach sądzą obcokrajowcy. Chłodnik kontra pomidorowa z ryżem.

Zobacz również:

Więcej o:
Komentarze (17)
Polska kuchnia doceniona przez Amerykanów. Stworzyli program kulinarny o naszym jedzeniu
Zaloguj się
 • panamarcina2

  Oceniono 2 razy 2

  "I tak, w programie na pierwsze skrzypce idą Kraków i Warszawa". Kto to pisał, jakiś Amerykanin który wyjechał z Polski w wieku 3 lat ? Pierwsze skrzypce mogą grać Warszawa i Kraków, a iść to może na pierwszy ogień Warszawa i Kraków.

 • aldealmi

  Oceniono 6 razy 2

  Jasne.... Zupa szczawiowo-rakowa. Typowa polska potrawa. Wpieprzam ją w każdy piątek.

 • tarish

  Oceniono 1 raz 1

  Zapomnieliście o kuchni śląskiej.. gorole. A jest jedną z bardziej unikalnych w Polsce. Na pewno będzie w programie.

 • america_n_beauty

  Oceniono 1 raz 1

  W Sarasocie na Florydzie widziałem budkę fastfoodową w której serwowano "Pierogie's" :)

 • 47byk

  0

  Destynacja ,Event i już znam angielski?

 • earthboundmisfit

  0

  OK, pAmerykańska Telewizja Publiczna nie stworzyła tego programu, tylko go pokazuje. Program stworzyła polonijna wytwórnia filmów dokumentalnych z Chicago, a za pokazywanie tego w ATP muszą płacić. Program jest pokazywany w kilku regionach USA, w każdym na innym kanale - takie prawa rządzą telewizją publiczną. Ale jest to całkiem fajny program.

  No i oczywiście w ramach promocji Polski na rynku amerykańskim, czyli części swojej działalności statutowej, Polska Fundacja Narodowa NIE DAŁA NA TEN PROJEKT ANI CENTA!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX