Słynny pieprz powraca na salony. Skąd się bierze pieprz Kampot i dlaczego jest uważany za najlepszy pieprz świata?

Pieprz Kampot - uprawiany w Kambodży, w mieście nieopodal wybrzeża Zatoki Tajlandzkiej. Być może nie słyszeliście o nim, ale warto zapamiętać, że nie jest to zwykły pieprz. Jest znacznie lepiej postrzegany w świecie kulinarnym, niż znany nam dobrze pieprz czarny, uprawiany między innymi w Wietnamie.

Pieprz Kampot - co to takiego?

Pieprz Kampot został rozpowszechniony na świecie dzięki Francuzom, którzy około XIX wieku zaczęli eksportować go z terenów Kambodży. Co prawda obecnie rynek zalewa pieprz czarny, ale kambodżańscy rolnicy postanowili spróbować oczarować konsumentów swoim produktem. Pieprz Kampot jest określany jako najlepszy na świecie, o najwyższej jakości i dostarczający wyjątkowych doznań smakowych.

Pieprz Kampot - jak wygląda?

Jak wygląda uprawa? Roślina, z której pozyskuje się pieprz, rośnie, wspinając się po wysokich tyczkach. Owoce zbiera się w okresie od lutego do maja. Z jednej rośliny można pozyskać pieprz czarny, czerwony i biały. Wszystko zależy od sposobu ich obróbki i czasu zebrania. Czarny uzyskuje się poprzez zebranie i wysuszenie zielonych, niedojrzałych owoców. Biały pieprz powstaje w wyniku usunięcia zewnętrznej skórki owocu. Czerwony to zebrane owoce, które wisiały, aż do pełnej dojrzałości.

Z cebuli i nie tylko! Domowe syropy z warzyw i owoców wspomogą twoją odporność i pomogą w walce z przeziębieniem [PRZEPISY]

Zobacz wideo

Pieprz Kampot - jak kupić i używać?

Pieprz Kampot suszony jest naturalnie, na słońcu. W ten sposób nie traci swojego wyjątkowego smaku oraz aromatu. Ma bardzo wszechstronne zastosowanie w kuchni, używa się go do dań mięsnych, ryb czy sałatek. Poprawia jakość potraw i nadaje im wyjątkowości. Przy zakupie należy jednak upewnić się, czy kupujemy oryginalny pieprz z Kambodży, gdyż na rynku pojawiają się także gorsze jakościowo podróbki.

Plantacja w Kampot oferuje darmowe wycieczki dla turystów. Można obejrzeć poszczególne miejsca obiektu i zapytać przewodników o szczegóły produkcji. Po zwiedzaniu pracownicy zapraszają do sklepiku, w którym można nabyć pieprz. Jest to dobra okazja na wsparcie lokalnych rolników, których uprawa pieprzu stanowi główne źródło utrzymania.

Więcej o:
Copyright © Agora SA