Wiecie, z jakimi przysmakami kojarzą Polskę za granicą? Możecie to sprawdzić na kulinarnej mapie świata

Jednym z wielu problemów, z którymi mierzymy się podczas podróży, jest znalezienie dobrego miejsca serwującego lokalne i smaczne posiłki. Można o rekomendacje spytać miejscowych lub sugerować się opiniami wystawianymi w internecie. Z pomocą dla turystów przychodzi także Matija Babić, dziennikarz z Chorwacji, który stworzył swój autorski projekt - Taste Atlas.

Taste Atlas, czyli kulinarna mapa świata

Taste Atlas to utworzona przez Babića mapa świata z dopisanymi do poszczególnych regionów charakterystycznymi daniami. Za sprawą kilku kliknięć możemy odnaleźć i poczytać o przysmakach, ich pochodzeniu, rodzajach lub sposobie wytwarzania. Na mapie pojawiają się nie tylko posiłki, lecz także wyroby, takie jak regionalny miód czy specjalnie przygotowywany ser. Strona oferuje listę miejsc, w których można kupić lub przetestować lokalne specjalności.

Z jakimi przysmakami kojarzą Polskę obcokrajowcy?

Jak na mapie prezentuje się Polska? Od morza po góry zostały oznaczone regionalne przysmaki. Znajdziemy nie tylko ich krótkie opisy i ładne zdjęcia, lecz także polecenia miejsc, w których można te dania zamówić i skosztować.

Na północy oznaczone zostały przykładowo paszteciki, miód drahimski oraz Goldwasser (gdańska wódka). Kierując się na południe, dostrzec możemy także ser koryciński swojski, kartacze, piernik i rogale świętomarcińskie. Centralna część Polski jest reprezentowana przez pierogi, jabłka grójeckie i andruty kaliskie. Natomiast na południu oznaczone zostały między innymi miód wrzosowy z borów dolnośląskich, kołocz śląski, śliwka szydłowska, kwaśnica i piróg biłgorajski.

"Czy to zupa czy kanapka?". Myślicie, że Żubrówkę znają wszędzie na świecie? Sprawdźcie w naszym filmie:

Zobacz wideo

Taka strona z opisami dań to duże ułatwienie dla podróżujących, którzy być może pragną nowych kulinarnych doznań, a nie wiedzą za bardzo jakie miejsce obrać za cel podróży. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że mapa będzie rozbudowywana o nowe przysmaki, a lokalni sprzedawcy będą mieli okazję dotrzeć ze swoimi wyrobami do szerszego grona odbiorców.

Kulinarna mapa Taste Atlas dostępna jest pod tym adresem>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.