Podatek od cukru - część zgromadzonych funduszy rząd planuje przeznaczyć na zajęcia sportowe dla dzieci

Od dłuższego czasu stałym tematem publicznej dyskusji jest planowany podatek od napojów słodzonych. Wszyscy zastanawiamy się, na co zostaną przeznaczone pieniądze wpływające do Skarbu Państwa. Do tej pory mówiło się o wspieraniu akcji prozdrowotnych, mających na celu walkę z otyłością. Teraz pojawił się pomysł o wsparciu aktywności sportowo-rekreacyjnych dzieci i młodzieży.

Według obliczeń, z wpływów od podatku cukrowego rząd przeznaczy ok. 50 milionów złotych na wsparcie Szkolnych Klubów Sportowych. - Nasz projekt to projekt walki o zdrowie Polaków. Stąd też propozycja minister sportu o wsparcie zajęć sportowych dzieci i młodzieży spotkała się z niezwykle pozytywną reakcją po naszej stronie - komentuje minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z Business Insider. W kolejnym roku miałoby być to już 100 milionów złotych.

Podatek od cukru to dla państwa potężny zastrzyk gotówki

Przypomnijmy, wpływy z opłaty za dodatek cukru do napojów szacowane są na ok. 2,2 miliarda złotych. Opłacie będą podlegały napoje słodzone cukrem oraz słodzikami. Wysokość podatku wyniesie 50 gr na litr, przewidziana jest także dodatkowa dopłata w wysokości 5 groszy za każdy znajdujący się w napoju gram cukru powyżej 5 gram/100 ml.

Zapisy ustawy zakładają, że pieniądze z podatku cukrowego zostaną w dużej części przeznaczone na Narodowy Fundusz Zdrowia, a tym samym na leczenie pacjentów. Po nowelizacji ustawy ustalona kwota będzie przekierowywana na wsparcie Szkolnych Klubów Sportowych.

Zdrowe brownie bez mąki i cukru. A jakie pyszne! Zobacz nasz przepis:

Zobacz wideo

Producenci i organizacje protestują

Przeciwko podatkowi od cukru protestują nie tylko producenci napojów gazowanych. Na jego temat negatywnie wypowiadają się także członkowie stowarzyszeń reprezentujących sadownictwo i przetwórstwo owoców i warzyw. Organizacje te skierowały do Ministerstwa Zdrowia, pismo, w którym sprzeciwiają się nowej opłacie, w postaci podatku cukrowego od napojów.

Proponowane przez resort zdrowia rozwiązania prawne uderzają w polską gospodarkę, w szczególności szkodzą producentom napojów oraz nektarów owocowych i warzywnych, sadownikom, a także konsumentom

- mówi Julian Pawlak, Prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków w wywiadzie dla serwisu Wprost.pl. Podkreśla także, że podobna opłata nie zostanie nałożona na piwa smakowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.