Przewodnik Michelina tłumaczy się z odebrania gwiazdki słynnej restauracji. "Trzeba na nie zapracować"

Światem kulinarnym wstrząsnęła niedawno wiadomość o odebraniu gwiazdki Michelina francuskiej restauracji Auberge du Pont de Collonges. Lokal utrzymywał trzy gwiazdki przez rekordowy okres 55 lat, a utracił gwiazdkę zaledwie w dwa lata po śmierci założyciela - Paula Bocuse'a.

Wieść o tym, że Auberge du Pont de Collonges straciła jedną z trzech gwiazdek, które utrzymywała nieprzerwanie od 55 lat, wstrząsnęła światem gastronomii (więcej na ten temat: Legendarna francuska restauracja traci jedną z trzech gwiazdek Michelina. Jej założycielem był słynny szef kuchni - Paul Bocuse). Inspektorzy Michelin podjęli decyzję o odjęciu gwiazdki na podstawie oceny posiłków degustowanych w 2019 roku. Gwendal Poullennec, Międzynarodowy Dyrektor Przewodników Michelina osobiście poleciał do Lyonu, by poinformować właścicieli i pracowników lokalu o odebraniu gwiazdki.

Syn założyciela restauracji, Jerome Bocuse, był zdruzgotany informacją, ale obiecał, że odzyskają dawny status i znów będą cieszyć się prestiżem jednej z najlepszych francuskich restauracji. Jak wyjaśniał Poullennec, gwiazdek nie można odziedziczyć i każdego roku należy na nie zapracować. - Rozumiem emocje pracowników, ale była to słuszna decyzja - twierdzi Poullennec, cytowany przez serwis FR24 News.

Wojciech Modest Amaro o swojej nowej restauracji: Góry inspirują mnie kulinarnie.

Decyzja, która wzbudziła oburzenie

Odebranie gwiazdki Auberge du Pont de Collonges było szeroko komentowane na całym świecie - nie tylko w mediach branżowych. Swoje oburzenie sytuacją wyraził m.in. krytyk kulinarny Périco Légasse. - To absurdalna i niesłuszna decyzja - komentował w radiu FranceInfo Légasse. W trakcie audycji podkreślał, że jedzenie w The Auberge du Pont de Collonges stało się jeszcze lepsze po odejściu założyciela - Paula Bocuse, zwanego przez wielu "papieżem gastronomii". Decyzja przedstawicieli firmy Michelin nie spodobała się także kibicom piłki nożnej, którzy podczas meczu drużyny Lyonu 21 stycznia trzymali banery z napisem "Nikt nie usunie waszych gwiazdek z serc mieszkańców Lyonu".

Międzynarodowy Dyrektor Przewodników Michelin broni jednak decyzji inspektorów. - Wszystkie restauracje są przez nas oceniane anonimowo. Nieważne, czy jesteś znanym szefem kuchni, czy początkującym kucharzem, który wziął kredyt i podjął ryzyko ruszenia z własnym biznesem - mówi Gwendal Poullennec. Dodał również, że inne trzygwiazdkowe restauracje nie muszą się bać utraty gwiazdek.

Więcej o:
Komentarze (11)
Przewodnik Michelina tłumaczy się z odebrania gwiazdki słynnej restauracji. "Trzeba na nie zapracować"
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 10 razy 4

  Otwieram restauracje. Menu to
  - kaczka po suwereńsku nadziewana BRiOSZKAMI (nadziewana a konkretnie to kaczka ma jedną BRiOSZKE w dudzie)
  - zupa krem a'la Pinocchio. Mocno kwaskowata, gębę wykrzywia jak się je, udekorowana ruskim miałem weglowym
  - na deser "budyń w kajdankach"

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 2 razy 2

  Ktoś wie, gdzie położyłem korkociąg?

 • wejsunek47

  Oceniono 1 raz 1

  suweren pod sklepikami z winem będzie załamany...

 • wejsunek47

  Oceniono 1 raz 1

  moją ulubioną knajpą "leśna" w Chorzelach nic nie wstrząsnęło...kuchnia świetna i zero snobistycznego "gwiazdkowego" pajacowania ...

 • trudnyrynek

  Oceniono 5 razy 1

  stracili gwiazdke poniewaz ,,wizytator z michelina NIE NAZARL SIE NA TYLE OBFICIE jak liczyl przed wejsciem do lokalu , zreszta te gwiazdki sa dla snobow , bez gwiazdek mozna zjesc zwlaszcza w Paryzu w dziesiatkach miejsc I to zjesc wspaniale jedzenie....

 • znam_prawde

  Oceniono 1 raz 1

  Liczyłem tutaj na brutalną prawdę, że wytłumaczenie będzie prawdziwe- że za mało posmarowali.

 • agenciputinawon

  Oceniono 3 razy 1

  Teraz już świat nigdy nie będzie taki sam...

 • himils

  Oceniono 3 razy -1

  Błagam o więcej genialnych komentarzy. Piszcie - ludzkość nie może się doczekać.

 • koenzymq10

  Oceniono 3 razy -1

  świat ma gdzieś jakieś gwiazdki i jada w mcdonalds

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX