Dziennikarz BBC ujawnia, jak oszukują nas w popularnych filmach kulinarnych

Krótkie filmiki z trikami, które pokazują, jak łatwo i szybko zrobić efektowne potrawy, zawojowały media kulinarne. Niektóre z nich wydają się tak proste, że zaczynają wzbudzać podejrzenia. Chris Fox, dziennikarz BBC postanowił je przetestować. Okazuje się, że niektóre z nich nie tylko nie działają, lecz także mogą być niebezpieczne.

Triki kuchenne opanowały media

Serwisy internetowe pełne są filmików z kuchennymi trikami. Ich twórcy w kilkanaście sekund pokazują, jak spektakularny efekt można osiągnąć przy niewielkim nakładzie czasu i składników. Widea są zmontowane w prosty i atrakcyjny sposób, nic więc dziwnego, że cieszą się taką popularnością.

Okazuje się jednak, że wiele zaprezentowanych trików wcale nie działa. Mało tego, niektóre z nich mogą być bardzo niebezpieczne. Sprawdził to Chris Fox, dziennikarz BBC. Efekt swojego małego śledztwa opublikował na Twitterze.

Triki kuchenne wyglądają efektownie, ale nie wszystkie działają

Fox wziął pod lupę kilka popularnych trików i wykonał je samodzielnie. Między innymi spróbował przyrządzić flan, czyli proste ciasto o konsystencji musu, w kartonie po mleku. Według serwisu Blossom, na którym opublikowano filmik z tym trikiem, wystarczy otworzyć górę kartonu, do środka włożyć składniki, potrząsnąć pojemnikiem, by je połączyć i podgrzewać w mikrofali przez 10 minut. Po przechyleniu kartonu ma się z niego wysunąć zwarty, ale miękki deser.

Pierwszy problem Fox napotkał jeszcze przed podgrzewaniem - karton nie zmieścił się w mikrofali. Po sprawdzeniu, jak udało się to twórcom wideo, okazało się, że opakowanie po mleku zostało ucięte od spodu. Lekkie oszustwo, ale Fox się nie zraził. Przelał miksturę do shakera i dokończył trik. To, co się wysunęło z naczynia przypominało raczej słodką jajecznicę niż puszysty flan.

Z kolei na serwisie 5-Minute Crafts opublikowano wideo, w którym autor poleca, by do papierowej torebki włożyć kolbę kukurydzy i ją podgrzać. W efekcie miał powstać popcorn. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że ten sposób nie działa i jedyne, co uzyskamy, to po prostu podgrzana kolba kukurydzy. 

Zobacz wideo Jeśli macie chęć na kukurydzę, ale nie wiecie, co z nią zrobić, darujcie sobie popcorn. Spróbujcie iście amerykańskiej wersji grillowanej kolby z masłem... boczkowym.

Niebezpieczne triki kuchenne

Wspomniane 'triki' z pewnością nie są w duchu zero waste, ale konieczność wyrzucenia produktów to najmniejszy problem. Inne filmiki, które Fox postanowił wziąć pod lupę, mogą być niebezpieczne. Dziennikarz wsparł się materiałami autorstwa Ann Reardon, badaczki żywności. Wskazała na kilka trików, których lepiej nie robić w domu. Jeden z nich należał do serwisu 5-Minute Crafts i prezentował sposób na uzyskanie białych truskawek. Według niego zwykłą truskawkę należy zamoczyć w wybielaczu. Raczej jasne jest, że ta substancja nie należy do produktów, które chcemy jeść. O ile dorośli prawdopodobnie pominą ten trik, dzieci mogą chcieć go spróbować. Trik z truskawkami został już usunięty z oryginalnego filmiku, ale w sieci nic nie ginie.

Inny trik, autorstwa So Yummy, pokazuje, by roztopiony karmel wylewać na wirujące widełki miksera. Dzięki temu mamy uzyskać ciekawą dekorację w postaci karmelowego gniazdka. Jedyne, czego można się spodziewać po wykonaniu takiego 'triku' to bałagan i poparzenia, bowiem karmel szybko zastyga i, by był lejący, musi być gorący.  

Skonfrontowani autorzy się bronią

Fox skontaktował się z serwisami, które opublikowały takie filmiki. Przedstawiciele 5-Minute-Crafts zupełnie się nie odezwali, zaś ci z First Media (właściciel So Yummy i Blossom), zaprosili dziennikarza do ich studia, by na własne oczy zobaczył, że triki działają. Był jeden warunek - Fox nie mógł tego dokumentować. Według nich triki działają, zatem dziennikarz spekuluje, że albo nie pokazują wszystkich kroków, albo używają innych proporcji składników.

Ze śledztwa Foxa płyną proste wnioski. Nie należy wierzyć we wszystko, co pojawia się w sieci. Warto też edukować dzieci, by krytycznie podchodziły do tego typu eksperymentów, a na pewno nie wykonywały ich samodzielnie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA