Ceny żywności w Europie rosną, w Polsce najbardziej. Podrożały szczególnie cukier i wieprzowina

Nietrudno zauważyć, że ceny żywności idą w górę. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, trend dotyczy całej Europy, ale Polska mocno odbiega od średniej. Niestety w kierunku niekorzystnym dla klientów.

Ceny żywności w Europie rosną, w Polsce najbardziej

Niedawno Eurostat opublikował dane dotyczące porównania cen detalicznych żywności w krajach Unii Europejskiej ze stycznia 2020 i 2019 roku. Okazuje się, że w niemal wszystkich państwach ceny wzrosły - średnio o 2,8 procenta. Liczba ta nie wygląda źle, jeśli jednak chodzi o podwyżki w Polsce, te są znacznie większe. Polacy muszą zapłacić średnio o 8,1 procenta więcej niż rok temu za te same produkty. Podobnie sytuacja kształtuje się w Bułgarii, gdzie odnotowano 8-procentowy wzrost cen oraz na Węgrzech - 7,9-procentowy. Co ciekawe, w Irlandii ceny spadły o 1 procent.

Zobacz wideo Czy jedzenie wpływa na psychikę? Zobacz krótkie wideo.

Droższe owoce i mięso, tańsze - oleje

Jak podaje Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz sektora rolno-spożywczego w BNP Paribas cytowana przez Portal Spożywczy:

Największy wpływ na zaistniałe zmiany miały wysokie (czasami rekordowo) ceny owoców – w przypadku Polski były one o 16,8 procenta wyższe niż rok wcześniej, zaś średnio w Unii o 6 procent. Drugą kategorią żywnościową było mięso, które w ciągu roku w polskich sklepach podrożało aż o 14,3 procenta, natomiast przeciętnie w UE o 5,6 procenta.

Nie wszystko w Polsce podrożało. Według danych Eurostatu, ceny pszenicy są o 14,3 procenta niższe w porównaniu do ubiegłego roku. Niestety nie ma to odwzorowania w cenach pieczywa i wyrobów zbożowych, który wzrósł o 5,5 procenta. Według Skrzypczyk, wpływ na taką sytuację mają rosnące koszty wynagrodzeń w branży piekarniczej.

Nieco lepsza wiadomością jest obniżka cen olejów i tłuszczów. W Polsce odnotowano spadek o 3,7 procenta, zaś w Europie o 2,6 procenta.

Najbardziej podrożała wieprzowina i cukier

Główny Urząd Statystyczny udostępnił informacje o sytuacji w kraju, w których porównano ceny żywności w grudniu 2019 z rokiem poprzednim. Według tych danych, opublikowanych na łamach Strefy Biznesu, za mięso trzeba było zapłacić o niemal 13 proc. więcej, przy czym wieprzowina podrożała aż o 23,6 proc., drób o 7,1 proc., a wędliny o prawie 12 proc. Jeśli chodzi o produkty zbożowe, cena pieczywa wzrosła o 6 proc., a mąka o 7,3. Znacznie podrożał również cukier - aż o 20,7 proc.. Za owoce zapłaciliśmy o 12,1 proc., zaś za warzywa o 12,3 proc. więcej.

Więcej o:
Komentarze (28)
Ceny żywności w Europie rosną, w Polsce najbardziej. Podrożały szczególnie cukier i wieprzowina
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 10 razy 10

  Czyli najbardziej drożało tam gdzie nie ma euro i gdzie rządzą prawacy...

  Nikt mi nie powie że białe jest białe a czarne jest czarne...

 • js08836

  Oceniono 9 razy 9

  Tylko bezmózgowiec nie wiedział, że 500+ kosztuje, i to fortunę. Rząd doszedł do ściany . Ratuje się galopującymi cenami, podatkami i opłatami nie mających odzwierciedlenia w strefie Euro. Rząd zwyczajnie zarzyna nasze i tak słabnące budżetu. Ale się chwali jakie to PKB !!! Takie ,że okradł Fundusz Solidarnościowy by ogłosić że są pieniądze na 13 -ki dla emerytów. To wstrętne zabrać ponad 11 mld. najsłabszym. Rząd nas bezczelnie okrada by mieć spokój przed wyborami. Dał 14 -ki górnikom choć plajtują. Zgodził się też na podwyżki dal nich. Rząd tłumi inflację choć wiadomo po cenach, że deklarowane 4.4 % należało by pomnożyć min. razy 3. Waloryzacja emerytur poniżej progu inflacyjnego. Żaden emeryt nie zyskała a już stracił. Co rządowi i po. prezydentowi się udało , to rozdawnictwo. Limuzyna rządowa pędzi z górki, jak pieprznie o ścianę ,to szambo obleje całą Polskę.

 • alejagwiazd

  Oceniono 7 razy 7

  Zaraz zaraz, przeciez ceny w krajach ktore przyjely Euro mialy rosnac bardziej niz w kraju Złotego

 • maaac

  Oceniono 6 razy 6

  Ale OLEJ staniał. Poza tym banki, kluby piłkarskie, konie i odwaga.

 • walkirrr

  Oceniono 7 razy 5

  przecież olej potaniał a poza tym wszystko drożeje przez tych Arabów z Bliskiego Wschodu. Nie słyszeliście ?

 • wejsunek47

  Oceniono 4 razy 4

  zarabiając po 40-60 tys miesięcznie w TVP to można olać te wzrosty...

 • avensis77

  Oceniono 4 razy 4

  Macie swój cud gospodarczy PiSu.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 4 razy 4

  Jak to? Chlop woli wyeksportowac zamiast sprzedac za pol ceny w Polsce? Zakaz lawinowo rosnacego eksporu zywnosci albo cla eksportowe. Mamy limity mleczne, eksport nabialu rosnie. Jaja.

 • ryjaroslawa

  Oceniono 4 razy 4

  Olej Andżeja - notowania poleciały na łeb, na szyję.

  A jak tam wina Tuska?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX