Brakuje ci w diecie świeżych warzyw? Zobacz, w jakich jeszcze produktach znajdziesz błonnik i witaminy

Świeże warzywa zdecydowanie wzbogacają codzienną dietę, nie tylko pod względem smakowym, lecz także odżywczym. Zawierają sporo substancji korzystnych dla zdrowia, dlatego warto włączać je do jadłospisu. Co jednak, gdy mamy utrudniony dostęp lub, gdy warzywa na bazarku nie wyglądają zachęcająco?

Jesteście fanami świeżych warzyw, ale z jakiegoś powodu nie macie do nich dostępu? A może w ogóle ich nie lubicie, jednak nie bez znaczenia jest dla was zdrowa dieta? Choć świeże warzywa są ważne w codziennym odżywianiu, w innych produktach także można znaleźć prozdrowotne składniki. Warto jednak przeanalizować, w jakich ilościach je jemy. Na przykład węglowodanów powinno się spożywać mniej. Sprawdźcie, jakie produkty poza warzywami są bogate w błonnik i inne składniki odżywcze.

Produkty zbożowe

Jedzenie bogate w błonnik, witaminy i inne związki potrzebne organizmowi do prawidłowego odżywiania, nie jest trudne do znalezienia. Warto przede wszystkim wzbogacić dietę o produkty zbożowe. Ale nie mówimy tu o kajzerkach czy słodkich płatkach śniadaniowych, które nie mają do zaoferowania wiele ponad masę węglowodanów.

Lepiej wybrać kaszę gryczaną, jęczmienną czy bulgur. To nie tylko źródła błonnika, lecz także witamin z grupy B, wapnia, magnezu i żelaza. Dobrze także włączyć do jadłospisu brązowy ryż, który poza błonnikiem ma także sporo białka -  budulca mięśni i podstawowego składnika krwi. Jeśli mowa o produktach zbożowych, nie może zabraknąć także pieczywa. Oczywiście żytniego, razowego lub z mąki graham. Już niewielka jego ilość potrafi nasycić znacznie bardziej, niż klasyczna kajzerka. A do tego dostarcza organizmowi sporo dobra, między innymi oczywiście błonnika, witamin z grupy B, manganu czy cynku. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju otrębów i płatków żytnich.

Zobacz wideo Czy gluten to cichy zabójca? Sprawdzamy to w poniższym materiale.

Warzywa strączkowe

Doskonałym źródłem błonnika oraz witamin są także warzywa strączkowe. Ich dodatkowym plusem jest to, że groch, fasolę czy soczewicę można dostać w formie puszkowanej albo suchej. Można je więc długo przechowywać. Są też bardzo sycące, zatem niewielką ilością można się porządnie najeść. Fasola zawiera także sporo wapnia, potasu i fosforu, groch - żelazo, wapń, fosfor oraz witaminy z grupy B. Z kolei soczewica ma dużo białka, potasu i kwasu foliowego potrzebnego szczególnie kobietom w ciąży.

Nasiona

Poza produktami zbożowymi i warzywami strączkowymi, sporo błonnika i witamin znajdziecie także w nasionach. Mowa zarówno o znanym z mnóstwa dobrych właściwości siemieniu lnianym, jak i o orzechach, w szczególności pistacjach i migdałach. Siemię lniane to remedium na wiele dolegliwości, między innymi wspiera pracę jelit, a także korzystnie wpływa na stan skóry i włosów. Pistacje i migdały zawierają dużo potasu, białka, witamin z grupy B, a także antyoksydantów opóźniających procesy starzenia. Są dość kaloryczne, ale jednocześnie sycące. Zaledwie garstka wystarczy, by zwalczyć głód na długo.

Suszone owoce

Wśród jedzenia bogatego w dobroczynne składniki znajdują się także suszone owoce. Szczególnie śliwki i brzoskwinie dostarczą organizmowi sporo błonnika. Poza tym zawierają witaminę E, C, A oraz te z grupy B, potas, żelazo czy magnez. Dodatkowo są słodkie, można więc jeść je zamiast słodyczy lub dodać do wytrawnej potrawy jako przełamanie smaku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA