Drożdże to rodzaj organizmów jednokomórkowych. Kształt i rozmiar ich komórek uzależniony jest od wielu czynników, min. od ich gatunku, wieku hodowli czy warunków, w jakich żyją. Ich charakterystyczną cechą jest rozmnażanie się poprzez pączkowanie i za to je lubimy je najbardziej. Ze względu na tę właśnie właściwość, a także ich aktywność życiową, oddychanie i odżywianie, drożdże są stosowane jako środek spulchniający od tysięcy lat. Trzeba pamiętać o tym, że bogactwo odżywcze drożdży piekarniczych jest bardzo duże. Jakie? w 100 g drożdży znajduje się:
Z uwagi na to, że są to tłuszcze wielonienasycone, korzystanie wpływają na poziom:
Czy drożdże można mrozić? Warto to zrobić, jeśli nie wykorzystaliśmy całych drożdży lub po prostu kupiliśmy je na zapas. Przedłużeniem ich żywotności będzie jednak zamrożenie w momencie, kiedy są jak najbardziej świeże. To bardzo istotna kwestia, aby trzymać się ściśle okresu przydatności do spożycia. Warto pamiętać, że zasada ta nie dotyczy wyłącznie drożdży, lecz wszystkich produktów poddawanych temu procesowi.
Proces mrożenia drożdży nie jest skomplikowany. Warto jednak poświęcić mu chwilkę, aby móc wykorzystać zakupione produkty jak najlepiej:
Co zrobić, żeby rozmrozić drożdże?
Pamiętaj! Nie rozmrażaj drożdży w mikrofalówce, ani nie zamrażaj ponownie raz rozmrożonych.
Sekret udanych wypieków drożdżowych
Sekret udanych wypieków drożdżowych tkwi w świeżości używanych przez nas drożdży. Warto jednak pamiętać także, że tego rodzaju ciasta nie lubią pośpiechu i uwielbiają ciepło. Dokładne i długie wyrabianie zatem, wtłaczające do ich wnętrza odpowiednią ilość potrzebnego im powietrza, to sekret wyrośniętych drożdżowych wypieków. Do tego spokojne wyrastanie placka w misce przysłoniętej bawełnianą szmatką, w pomieszczeniu, gdzie nie ma przeciągu, lecz panuje stała temperatura na pewno przyczyni się do uzyskania efektu, który będzie w stanie zaskoczyć nawet nas samych.
Co dobrego można upiec na drożdżach? A na przykład świetną domową chałkę:
Składniki:
Przygotowanie: Drożdże rozcieramy z łyżką cukru. Dodajemy ciepłe mleko i 2 łyżki mąki. Zaczyn mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 20 minut. Do miski wsypujemy pozostałą mąkę i robimy w niej zagłębienie. Do zagłębienia w mące dodajemy zaczyn, jajko połączone z cukrem, roztopione masło i wodę. Następnie dokładnie wyrabiamy ciasto i odstawiamy na kolejne 20 minut.
Po tym czasie trzeba ponownie zagnieść ciasto i podzielić je na 3 części. Z każdej uformować długi wałek. Zapleść warkocz, a jego koniec połączyć i zawinąć pod spód. Następnie tak uformowaną chałkę wkładamy do natłuszczonej formy, a wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem. Po raz trzeci odstawiamy na 30 minut do wyrośnięcia. Pieczemy w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez około pół godziny.
Zobacz też: Czy można mrozić biały ser? Jak mrozić twaróg a jak ser żółty?