Czy można mrozić cytryny? Garść sprawdzonych rad na temat mrożenia owoców

Czy można mrozić cytryny tak, aby długo zachowały swoje właściwości? Kilka sprawdzonych sposobów jak zrobić to najlepiej, żeby móc cieszyć się dłużej walorami smakowymi i odżywczymi cytrusów.

Czy można mrozić cytryny? 

Czy można mrozić cytryny? Odpowiedź jest prosta: nie tylko można, ale również warto starać się przedłużyć okres przechowywania tego bardzo pożytecznego dla naszej diety owocu. Proces ten, zmienia właściwości owocu, ale odpowiednio przeprowadzony nie sprawi, że znacząco straci on na wartości.

Chęć tego, aby dłużej przechowywać owoce cytrusowe ma swoje podłoże nie tylko w tym, że niektórzy z nas lubią mieć wszystko zawsze pod ręką w kuchni. Dzisiaj mamy szereg możliwości (jak np. samodzielne wyhodowanie drzewka cytrynowego), które nie były znane wówczas, gdy do Polski, tylko na Boże Narodzenie płynęły statkami cytrusy "wprost z bratniej Kuby''. Zróżnicowanie produkcji i globalne powiązania handlowe sprawiają, że teraz możemy mieć na stołach świeże cytryny o każdej porze roku.

To, że zastanawiamy się nad tym, czy można mrozić cytryny, w dużej mierze spowodowane jest bardzo cenionymi właściwościami tego owocu. Należy do nich wysoka zawartość witaminy C. Poza nią cytryna jest również bardzo wydajnym źródłem:

Dowiedziono też, że posiada właściwości przeciwnowotworowe i wspomaga walkę z problemami reumatycznymi. Bardzo cennym związkiem, który posiada skórka z cytryny, jest limonen, wspomaga on niszczenie komórek rakowych. Szklanka wody z cytryną jest też dobrym pomysłem na rozpoczęcie dnia wówczas, gdy naszym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Dzieje się tak, dzięki zawartości błonnika i właściwościom oczyszczającym.

Odradza się za to picie herbaty z cytryną, tak popularnej zwłaszcza w Polsce i uważanej za wybitnie prozdrowotną. Problem tkwi przede wszystkim w tym, że dodawanie jej do gorącej wody może prowadzić do powstania szkodliwych dla zdrowia substancji.  

Mrożenie cytryn. O czym należy pamiętać?

Mrożenie cytryn to dobry pomysł z uwagi na to, że zachowane zostaje większość jej prozdrowotnych cech. Co do zasady, należy najpierw postawić na odpowiednią selekcję owoców, które pragniemy spożyć lub zamrozić. Zaleca się więc wybieranie owoców małych. To podstawowa kwestia z uwagi na to, że zarówno świeża jak i mrożona cytryna szybko tracą właściwości wówczas, gdy są przekrojone. Poza tym, podstawą naszej selekcji jest wybieranie cytryn, które posiadają pełny, jasnożółty kolor, gładką skórkę, a ich zapach jest najbardziej intensywny. To gwarantuje, że są soczyste i nie mają przesadnie grubej skórki.

W pokojowej temperaturze cytryny utrzymają swoje właściwości przez okres tygodnia lub dwóch. Przechowywanie ich w plastikowej reklamówce, wewnątrz lodówki wydłuży ten czas o trzy lub nawet cztery tygodnie. Alternatywą jest mrożenie cytrusów. Pamiętajmy, aby zawsze przed spożyciem bądź zamrożeniem, dokładnie je umyć, najlepiej zaś zaopatrzyć się w owoce z plantacji ekologicznych.

Zobacz wideo Właściwości cytryny

Mrożone cytryny. Czy tracą swoje składniki odżywcze?

Uważa się, że podczas głębokiego mrożenia, owoce zachowują większość swoich właściwości. Można przyznać, że właśnie pod postacią zamrożoną cytryny uzyskują także, wyjątkową uniwersalność. Można je stosować, choćby zamiast lodu. Będą wtedy, stanowić smaczny dodatek do napojów i drinków.

Mrożone cytryny, jako odpowiednik lodu, muszą być jednak poddane procesowi właściwego przygotowania. Można tutaj wymienić kilka podstawowych etapów, które są konieczne dla uzyskania odpowiedniego efektu finalnego. Oto one:

  • dokładne umycie i oczyszczenie skórki pod bieżącą wodą
  • można wymoczyć owoc w wodzie z octem jabłkowym 
  • włożyć do zamrażalnika na kilkanaście godzin
  • zetrzeć na tarce
  • uformować kostki (z dodatkiem wody lub bez, w zależności od preferencji)
  • ponownie zamrozić

Należy pamiętać, że cytryna powinna być starta z pestkami i przede wszystkim skórką, która posiada znacznie więcej witamin, niż sam sok. Niebezpieczeństwem jest w tym przypadku fakt, że to właśnie na zewnętrznej powierzchni skórki osiadają pozostałości oprysków szkodliwych dla naszego organizmu. Stąd właśnie tak wiele zaleceń, aby korzystać z cytryn o potwierdzonym pochodzeniu, z plantacji ekologicznych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.