Czy można mrozić masło? Fakty i mity o mrożeniu żywności

Czy można mrozić masło i inne produkty mleczne? Pytanie to zadaje sobie wiele osób, które lubią mieć zapasy w swojej spiżarni. Poniżej postaramy się rozwiać wątpliwości co do mrożenia żywności, w tym również masła.

Mrożenie - sprawdzona metoda konserwowania żywności

Mrożenie jest jedną z najskuteczniejszych form zabezpieczania żywności przed zepsuciem. Właściwie zamrożone produkty można przechowywać nawet przez rok. Ważne jest jednak, aby przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że po rozmrożeniu żywność będzie dalej nadawać się do spożycia:

  • każdy produkt należy przygotować do zamrożenia. Przez przygotowanie mamy na myśli: umycie, obranie, pokrojenie w przypadku owoców i warzyw
  • ważne jest także podzielenie produktu na takie porcje, które po rozmrożeniu wykorzystamy w całości. Jest to o tyle istotne, że nie powinno się raz rozmrożonego produktu ponownie zamrażać, gdyż grozi to rozwojem bakterii, które mogą po spożyciu wywołać różne niepożądane reakcje układu pokarmowego
  • pamiętajmy też o tym, że zamrożone produkty nie powinny być poddawane wahaniom temperatury. Nawet częściowe, powierzchowne rozmrożenie może mieć niekorzystny wpływ na całą mrożonkę. Dlatego nie otwierajmy niepotrzebnie zamrażarki

Czy można mrozić masło?

Przygotowując produkty do zamrożenia często stajemy przed pytaniem co można mrozić, a co nie. I tak naprawdę jest niewiele produktów, które do mrożenia się nie nadają. Wymienić tu można choćby warzywa takie jak ogórek, rzodkiewka czy sałata, które w swojej strukturze posiadają bardzo dużo wody, co sprawia, że po rozmrożeniu tracą smak, robią się wodniste i wręcz niejadalne.

Które produkty można mrozić?

  • pozostałe warzywa jak najbardziej dobrze znoszą mrożenie
  • owoce - praktycznie większość sezonowych owoców polskich nadaje się do mrożenia
  • mięsa różnego rodzaju również możemy śmiało mrozić
  • podobnie jak ryby, jednak w ich przypadku należy pamiętać, aby nie przetrzymywać ich zbyt długo w tym stanie, tylko zużyć najlepiej w przeciągu sześciu miesięcy

A co z tłuszczami takimi jak masło czy smalec? Czy je także możemy zamrozić bez konsekwencji utraty właściwości? Otóż masło, podobnie jak jak większość produktów spożywczych, może zostać zamrożone.

W zależności od preferencji, mamy dwa możliwe sposoby na mrożenie masła:

  • zamrażamy je w całych kostkach
  • dzielimy na mniejsze kawałki

Masło można także pozbawić oryginalnego opakowania i zamrozić w przeznaczonych do tego celu woreczkach lub pojemnikach. Równie dobrze sprawdzi się tutaj folia aluminiowa, w którą możemy owinąć porcję masła przeznaczoną do dłuższego przechowywania. Tak przygotowany produkt może leżeć w zamrażarce około 6-8 miesięcy. Chcąc prawidłowo rozmrozić masło, należy wyjąć je z zamrażalnika i pozostawić w lodówce na całą noc. Rano będzie gotowe do użycia. 

Zobacz wideo Sposób na twarde masło

Jak długo produkty mrożone nadają się do spożycia?

Produkty mrożone przeważnie mogą dość długo pozostawać w tym stanie, bez większego uszczerbku dla ich wartości odżywczych. Ogólnie przyjmuje się, że nie powinno przechowywać się mrożonek dłużej niż 12 miesięcy. Jednak, gdy zagłębimy się w temat, szybko przekonamy się, że w im niższej temperaturze przechowywana jest żywność, tym dłużej może ona być składowana. Najkrótszy czas w zamrożeniu powinny przebywać ryby, czyli wspomniane sześć miesięcy. Warzywa i owoce śmiało można przechowywać około roku, a masło nawet do ośmiu miesięcy. Co ciekawe, mrozić można także łuskane orzechy, które spokojnie w takich warunkach przetrwają około osiem miesięcy. Podobnie jest w przypadku wszelkiego typu ziół, które stosujemy jako dodatek do potraw - umyte i posiekane mogą w zamrażarce swobodnie pozostawać kilka miesięcy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.