Rzeżucha- właściwości
Niepozorna rzeżucha na ligninie to cenne źródło witamin, soli mineralnych, oraz olejów eterycznych. Rzeżucha właściwości zdrowotnych posiada wiele, to taki mini cud natury, który bardzo korzystnie wpływa na uzupełnienie brakujących witamin w naszym organizmie. Do najważniejszych z nich należą między innymi witaminy: A, B, C, K oraz E – poza nimi rzeżucha zawiera również żelazo i wapń. Rzeżuchę powinno się jeść przez cały rok, a szczególnie zimą. Co więcej ostry smak rzeżuchy podkreśla smak potraw oraz wprowadza ciekawe urozmaicenie na talerzu. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Rzeżucha to także idealny dodatek do sałatek oraz kanapek, warto mieć jak zawsze pod ręką, a już szczególną rolę dekoracyjną i symboliczną odgrywa podczas Świąt Wielkanocnych. Jest symbolem przyrody, która właśnie budzi się do życia, nowego początku i nadziei na lepsze jutro.
Rzeżucha na ligninie krok po kroku. Jak zasiać rzeżuchę?
To banalnie proste wystarczy przygotować:
- Płaskie naczynie lub głębokie w zależności od założenia, czy mini łąka ma mieć także pagórek
- Ligninę lub płaty waty. Ważne, żeby był to materiał w miarę sterylny, który nie był przechowywany z silną chemią
- Wodę oraz dwa opakowania rzeżuchy, którą obecnie można kupić już nie tylko w sklepie ogrodniczym, lecz także w zwykłym spożywczym
- Mokrą ligninę ułóż w naczyniu tak, aby pokryć równomiernie całą jego powierzchnię i posyp nią ziarenka
- Następnie odstaw w suche i nasłonecznione miejsce, idealny będzie parapet kuchenny. Po pięciu dniach, płaskie naczynie wyraźnie się zazieleni i mini łąkę będzie można uznać za gotową
- Tak wyhodowaną rzeżuchę należy podlewać codziennie, do tego celu można używać na przykład spryskiwacza do kwiatków
Rzeżucha- przepisy
Rzeżucha idealnie sprawdzi się na przykład jako:
- dodatek do sałatki warzywnej z nowalijek. Wystarczy pokroić kilka pomidorów, dodać cebulę dymkę, rzodkiewkę, sałatę oraz ser feta i na przykład kilka oliwek.
- Sos do takiej wiosennej sałatki powstaje z dwóch łyżek francuskiej musztardy, dwóch łyżek miodu oraz takiej samej ilości octu jabłkowego. Po połączeniu składników wszystko mieszamy.
- Dodatek do kanapek, na przykład zamiast sałaty, jest zdecydowanie bardziej poręczna i ma o wiele bogatszy bukiet witamin. Do zestawu z pomidora, awokado i jajka można dodać na przykład ser feta. Całość dekorujemy rzeżuchą najlepiej w stylu "na bogato" i mamy gotową power kanapkę, która zaspokoi głód nawet na pół dnia.
- Baza do zielonego sosu ze szpinakiem, wystarczy dodać majonez, szczypiorek, oczywiście szpinak oraz pieprz i sól. Taki zielony dressing będzie "kropką nad i" jajek ugotowanych na twardo lub pastą do kanapek.
- Dodatek do omletu na bazie szparagów. W tym towarzystwie dobrze czuje się także szynka i odrobina żółtego sera, bazą pozostają oczywiście jajka, rzeżucha spełni rolę dekoracji i naturalnego wzmacniacza smaku.