Spłukiwać czy nie spłukiwać? Podpowiadamy, jak ekonomicznie i efektywnie załadować zmywarkę

Zmywanie naczyń było jednym z najmniej lubianych obowiązków domowych. Dziś w wielu domach są zmywarki, dzięki którym długie stanie przy zlewie nie jest już konieczne. Czy masz pewność, że dobrze wykorzystujesz możliwości swojej zmywarki? A może jest coś, co robisz niepoprawnie? Mamy kilka wskazówek i porad, jak obsługiwać to urządzenie.

Nie myj pamiątek rodowych

Informacje o zalecanym myciu często są zawarte na opakowaniach różnych rzeczy. Mało kto je zachowuje, więc mamy ściągawkę: nie myj w zmywarce ostrych noży (stępią się!), drewnianych łyżek i desek (mogą popękać), niektórych patelni – zwłaszcza tych nieprzywierających (ryzyko uszkodzenia powłoki). W zmywarce nie zaleca się też mycia wielorazowych słomek metalowych, ceramiki, porcelany i wartościowych pamiątek rodzinnych. Co jeszcze lepiej umyć ręcznie? Pisaliśmy o tym w tym artykule.

Pełna, ale nie ZBYT pełna

Na pewno znasz zasadę, by dla dobra Ziemi nastawiać tylko pełną zmywarkę. Nie zamierzamy odwoływać tej reguły, ale namawiamy do zwrócenia uwagi na ułożenie rzeczy. Jak czytamy na portalu Bon Appetit, Kosz nie powinien być przeładowany, unikaj skomplikowanych konstrukcji, które mogą runąć i sprawić, że naczynia się zniszczą podczas mycia. Widelce i łyżki wkładaj trzonkiem do dołu, noże – trzonkiem do góry (bezpieczeństwo!). Nie wpychaj rzeczy na siłę.

Spłukiwać czy nie spłukiwać? Oto jest pytanie

Jednym z największych rozczarowań jest otwarcie zmywarki w celu wypakowania umytych naczyń i przekonanie się, że wcale nie są czyste. Zaschnięte kawałki jedzenia, rozsmarowane sosy i ten zapach… Aby uniknąć takich sytuacji, wiele osób decyduje się spłukiwać naczynia przed wstawieniem ich do zmywarki. Czy słusznie? To zależy.

  • Jeśli dopiero ją załadowujesz i planujesz włączyć ją za kilka dni, warto opłukać naczynia, ale – uwaga – przez nastawienie zmywarki na cykl płukania, a nie robienie tego ręcznie. Dzięki temu zaoszczędzisz wodę.
  • Jeżeli jednak wiesz, że sprzęt nie domywa najlepiej, możesz opłukać naczynia pod bieżącą wodą. Nie jest to rozwiązanie proekologiczne, ale lepsze to niż nastawianie kilku cykli lub domywanie naczyń ręcznie. To dobry punkt do przemyślenia, dlaczego zmywarka nie doczyszcza. Być może to pora na generalne mycie sprzętu.
  • Jeśli twoja zmywarka nie posiada funkcji spłukiwania, najlepiej usunąć z naczyń tyle resztek, ile się da (po prostu zsunąć je widelcem do kosza) i wstawić do urządzenia. Tak samo należy postąpić w przypadku, gdy zmywarka jest już załadowana gotowymi do mycia rzeczami. Niektóre urządzenia posiadają czujnik poziomu zabrudzeń, więc same dostosowują warunki odpowiednie do ich doczyszczenia. Jeśli wszystkie naczynia, poza jednym, będą wcześniej opłukane, to jedno może być niedomyte.
Zobacz wideo By zmywarka dobrze spełniała swoją rolę, powinna być również regularnie czyszczona. Jak to zrobić? Zobaczcie wideo.

Patrz, gdzie wkładasz

Wkładaj naczynia do zmywarki zawsze od tyłu do przodu – dzięki temu będziesz doskonale widzieć, gdzie jest jeszcze miejsce i na co. Rozładowuj od dołu do góry – nie będzie kapać na czyste rzeczy. Naczynia z cienkiego plastiku, np. pojemniki na jedzenie, kładź na górnej szufladzie, aby się nie uszkodziły. Upewnij się, że nie mogą spaść niżej, gdzie jest wyższa temperatura. Miski i kubki wstawiaj do góry dnem, talerze – zawsze na dolną półkę. Nie wkładaj rzeczy w siebie na wzór matrioszek. Jeśli woda nie dosięgnie naczynia, przecież go nie umyje.

Zapomnij o zapominaniu

Kiedy opróżnisz zmywarkę, od razu wlej detergent. Znasz to uczucie: wciskasz start, rozpoczyna się mycie, a ty… uświadamiasz sobie, że zapomniałeś o środkach czyszczących. Po prostu wyrób sobie nawyk. Możesz dodawać trochę mniej detergentu, niż zaleca producent – unikniesz charakterystycznego filmu na swoich naczyniach.

Uwaga na rączki

To takie typowe: podjadasz w nocy ten pyszny sosik z obiadu, a potem rondel lub łyżkę do nakładania wrzucasz na sam środek półki w zmywarce. Nie, nie, nie. Duże naczynia idą na boki, mniejsze do środka. Rączką od patelni czy innym wystającym elementem łatwo zablokować dysze, z których płynie woda lub detergenty. Zapakuj zmywarkę z rozmysłem!

Więcej o: