Burgery ze świerszczy zamiast kiełbasy na grilla. Chorwackie Kauflandy sprzedają jedzenie z owadów

Jeśli myśleliście, że owady to rarytas jedynie w krajach azjatyckich, jesteście w błędzie. W chorwackich sklepach sieci Kaufland do sprzedaży wypuszczono właśnie jedzenie na bazie insektów.

Owady w ofercie sieciówki

„Zamiast frytek skubnij świerszcze, zamiast grillowanego mięsa mielonego wybierz burgery z owadów” - to hasło nowej oferty chorwackich sklepów sieci Kaufland. Jak podaje serwis Dla Handlu, do sprzedaży trafiły tam produkty na bazie insektów. Co można znaleźć na półkach? Wśród produktów nietypowej oferty są między innymi świerszcze w postaci chrupiącej przekąski lub burgerów, proteinowe ciasteczka w trzech smakach oraz inne proteinowe propozycje.

Produkty na bazie owadów pochodzą od popularnych producentów tego typu jedzenia, między innymi fińskiej firmy Entis i Griidy, duńskiej Wholi Foods i francuskiej farmy Minus. Ceny wahają się między 17,99 a 34,99 kun chorwackich (11-21 złotych), są zatem całkiem przystępne.

W czym owady są lepsze od wołowiny?

Sieć zwraca uwagę na pozytywny wpływ jedzenia na bazie owadów na środowisko. Produkcja wiąże się z bardzo małym zużyciem wody i emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Do wytworzenia 1 kg takiej żywności potrzeba bowiem jedynie 1 l wody i emitowany jest zaledwie 1 g CO2. Jednocześnie podczas produkcji mięsa wołowego zużywa się aż 22 tys. l wody, zaś emituje 2850 g CO2 do atmosfery.

Skusilibyście się na takie rarytasy? A może mieliście już okazję jeść owady?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.