Zbadano zawartość szkodliwego glifosatu w kaszach jaglanych. Normy przekroczone nawet 46-krotnie

Kasza jaglana to częsty wybór szczególnie tych, którzy dbają o zrównoważoną dietę. Jest zdrowa i ma pełno właściwości odżywczych. Okazuje się jednak, że sporo produktów dostępnych na naszym rynku zawiera pozostałości glifosatu - pestycydu, który uznawany jest za substancję potencjalnie rakotwórczą.

FoodRentgen podobnie zbadał kasze, tym razem jaglane

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o badaniu przeprowadzonym na kaszach gryczanych. Odkryto wówczas, że aż sześć na 10 produktów zawierało resztki glifosatu (więcej o tym w osobnym artykule). Tym razem ta sama organizacja sprawdziła kasze jaglane, które można dostać na półkach polskich sklepów.

Przekroczenie dopuszczalnej ilości glifosatu w sześciu na dziesięć kasz

FoodRentgen i Fundacja Konsumentów opublikowały raport, w którym zbadano składy popularnych kasz jaglanych. Badanie przeprowadzono w laboratorium w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach i odbyło się w dwóch turach, we wrześniu 2019 i w styczniu 2020.

Pierwsze analizy wykazały przekroczenie dopuszczalnej ilości glifosatu w czterech na 10 kasz, dwie znalazły się na pograniczu. Według ostatnich wyników badania aż sześć na 10 kasz zawierało pozostałości szkodliwego pestycydu. W niektórych z nich przekroczono dopuszczalną zawartość dwukrotnie, rekordzista zaś zawierał aż 46 razy więcej glifosatu, niż wskazuje norma. Szczegółowe wyniki wraz z listą kasz wolnych od tego środka można znaleźć w raporcie na stronie FoodRentgen.

Zobacz wideo Trzy pomysły na super proste zupy. Podpowiadamy, jak je zrobić.

Czym jest glifosat?

Badany środek to popularny pestycyd. Używa się go w uprawach do odchwaszczania pól, a także suszenia zbóż. Nie powinno się spożywać produktów, w których przekroczono dopuszczalną ilość glifosatu, ponieważ może negatywnie wpływać na zdrowie. Wielokrotnie był też sprawdzany pod kątem właściwości rakotwórczych. Badania co prawda nie są jednoznaczne, ale brakuje takich, które by tę teorię obalały. Traktuje się go zatem jako substancję potencjalnie rakotwórczą.

Kasza jaglana na zdrowie!

Kasza jaglana ma wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Między innymi jest lekkostrawna, działa przeciwwirusowo, pozytywnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci, wzmacnia kości, poprawia też przemianę materii (więcej o właściwościach kaszy jaglanej znajdziecie w osobnym artykule). Zdecydowanie warto więc włączać ją do diety. Najlepiej jednak sięgać po sprawdzone produkty.

Więcej o:
Komentarze (100)
Zbadano zawartość szkodliwego glifosatu w kaszach jaglanych. Normy przekroczone nawet 46-krotnie
Zaloguj się
 • sw.stefan

  Oceniono 23 razy 21

  Teraz czas na olej rzepakowy Polskie, narodowe złoto spryskane glifosatem..

 • zocha688

  Oceniono 20 razy 16

  No i niech mi ktos powie, ze mam kupowac Polska zywnosc, bo jest najlepsza, rolnicy nie maja sumienia. Zeby zarobic pare groszy wiecej, truja nas na potege

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 13

  Jedz polską żywność, bo zdrowa.
  Bardzo dziękuję, ale od chwili wstąpienia do Unii, już NIE muszę. Bo mam wybór :-)

 • zocha688

  Oceniono 14 razy 10

  Ja osobiscie, ostatnio, jestem na etapie, ze kupujac zywnosc nie patrze na to, gdzie jest wiecej wartosci odzywczych, tylko gdzie jest mniej trucizny. Strasznych czasow dozylismy

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 9 razy 7

  Dlatego zdecydowałem się zrezygnować z płatnej subskrypcji. Z Gazety zrobił się bazar - pomiędzy poważne artykuły powciskana sprzedaż butów, majtek itp. Niby-poważne podjęcie tematu, a wszędzie artykuły sponsorowane. No i to co mnie dzisiaj najbardziej wkurzyło - artykuł o kaszach i zanieczyszczeniach. Zero informacji w kaszach jakich firm znaleziono 400% przekroczone zanieczyszczenia. Bo najłatwiej jest wrzucić link. Znalazłem za to wszystkie, pełne informacje produktów i firm na innej, konkurencyjnej stronie. 2 dni temu. Tutaj - po łebkach. Byle szybko. I do tego jeszcze odgrzewane kotlety sprzed lat - często takowe się pojawiają. Gazeta szoruje dno i to niestety od dawna.

 • pislamabad

  Oceniono 12 razy 6

  Zidentyfikować dostawców konkretnych partii surowca i publicznie z ciśnieniowego aplikatora zapodać mocny roztwór glifosatu do paszczy "rolnika" i jego rodzinki

 • gonzogonzo

  Oceniono 11 razy 5

  Osobiście kasze kupuję bio. Ale to świństwo pisać takie rzeczy i jednocześnie nie podać/kryć producentów/przestępców.

 • xsawer

  Oceniono 4 razy 4

  Panie, bo ta kasza nie do jedzenia tylko na sprzedaż.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX