Gruszki podrożały o 30 proc, a jabłka prawie dwukrotnie. Skąd takie podwyżki owoców? Sprawdzamy

Analizy wykonane przez ekspertów wskazują, że średnie ceny owoców wzrosły o 17 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Cena jabłek skoczyła aż o 93,7 proc.! Skąd takie podwyżki?

Ceny owoców nawet niemal dwukrotnie wyższe niż przed rokiem

Analitycy z agencji Hiper-Com Poland oraz serwisu DING.pl dokonali analizy cen owoców z okresu od 9 marca do 5 maja tego roku i analogicznego okresu z roku 2019. Ich średnie ceny – w porównaniu z rokiem ubiegłym – skoczyły aż o 17 proc. W tym samym czasie wzrost cen świeżych warzyw wyniósł 6,3 proc. (więcej o tym: Buraki droższe o 65 proc., a pomidory o ponad 20. Wszystkie warzywa podrożały? Sprawdzamy).

Eksperci, na podstawie 1183 promocji z gazetek dyskontów, hipermarketów, supermarketów, sieci convenience oraz cash&carry, przebadali tegoroczne i ubiegłoroczne ceny 10 najpopularniejszych owoców od marca do maja.

Najbardziej podrożały jabłka – ich cena skoczyła aż o 93,7 proc. Cena gruszek wzrosła o 30,6 proc., pomarańczy o 28,4 proc., cytryn o 20,6 proc., a arbuzów o 20,5 proc. Mandarynki podrożały o 16,7 proc., winogrona o 15 proc., natomiast ananasy o 5 proc. W przypadku bananów i grejpfrutów odnotowano spadek cen – odpowiednio o 1,8 i 1,4 proc.

Dlaczego owoce tak podrożały?

Michał Majszczyk z Hiper-Com Poland, cytowany na portalu Sady Ogrody, wyjaśnia, że wzrost cen jabłek i gruszek łączy się ze zwiększonym popytem w okresie pandemii - to twarde owoce, które łatwo dokładnie umyć i nie bać się zakażenia. Owoce sprowadzane z zagranicy podrożały zaś dlatego, że pojawiły się ograniczenia w transporcie. Paulina Kopeć ze Stowarzyszenia „Unia Owocowa” uważa, że to mniejsze zbiory i zwiększony popyt na lokalnym rynku wpłynęły na wyższe ceny hurcie, przez co cena jabłek i gruszek musiała skoczyć i w sklepach. Bartłomiej Domański, ekspert z Hiper-Com Poland wyjaśnia, dlaczego spadły ceny bananów i gruszek. Wynika to z faktu, że banany trudniej przechowywać, ponieważ to mało wytrzymałe owoce. Grejpfruty zaś ogółem nie należą do ulubionych cytrusów wśród Polaków, którzy zdecydowanie chętniej wybierają mandarynki i pomarańcze.

Zobacz wideo Aby owoce i warzywa zachowały świeżość, należy się z nimi odpowiednio obchodzić. Mamy kilka myków.

Możliwe obniżki już za dwa tygodnie

Kiedy można się spodziewać spadku cen? W wypadku owoców importowanych wszystko zależy od sytuacji w poszczególnych krajach. Zarówno za granicą, jak i w Polsce dodatkowym problemem jest susza oraz brak rąk do pracy przy zbiorach. Jeśli chodzi o jabłka, które podrożały najbardziej, zdaniem Pawła Soski z Grupy Producentów Owoców Polskie Sady w hurcie cena może spaść już w ciągu dwóch tygodni, ale nie musi się to od razu przełożyć na promocje w sklepach. Wszystko zależy od popytu na jabłka krajowe i eksportowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.