Regularnie wciskaj do odpływu odrobinę płynu do mycia naczyń. Rury ci podziękują

Znasz to: zapchany zlew, pełno brudnej wody, gorączkowe szukanie kontaktu do hydraulika? Jeśli nie - uwierz nam na słowo - nie polecamy tego doświadczenia. Na szczęście można tego uniknąć. Mamy prosty sposób, który pomoże w oczyszczeniu rur i zabezpieczeniu ich przed zatkaniem.

Zmywanie to jeden z tych obowiązków domowych, których trudno uniknąć. Nawet jeśli masz zmywarkę, nie wszystkie naczynia się nadają do mycia w niej, nie zawsze można też czekać, aż się zapełni. Dbanie o naczynia i sztućce jest ważne, ale warto również pamiętać o rurach.

Zapchany zlew? Najlepiej zadbać o niego zawczasu

Aaron Mulder, współwłaściciel firmy Mr. Rooter Plumbing w San Antonio ma kilka rad, jak zadbać o zlew, odpływ i rury. Jak podaje w serwisie the Kitchn, przede wszystkim należy pamiętać, że nie wolno wlewać tłuszczu do odpływu. To jeden z prostych sposobów na szybkie zapchanie rur. Warto też zdjąć nadmiar tłuszczu z brudnych patelni – można go odlać lub usunąć papierowym ręcznikiem. Tłuszcz, który wytopi się z bekonu lub z kaczki można z powodzeniem ponownie użyć do smażenia.

Zobacz wideo Zobacz także, jak pielęgnować zlew, by był zawsze lśniący i czysty. Mamy kilka myków.

Raz na jakiś czas warto też wcisnąć trochę płynu do mycia naczyń prosto do odpływu. Wystarczy jedno lub dwa "psiknięcia". W ten sposób zminimalizujemy zanieczyszczenie rur tłuszczem i ograniczymy nieprzyjemny zapach, który się z nich wydobywa. Jak się za to zabrać? Mulder podaje prosty sposób.

Jak zabezpieczyć zlew przez zapychaniem?

Gdy zlew będzie pusty, wyjmuj i wyczyść filtr z odpływu (jeśli go nie masz, zainwestuj w niego koniecznie!). Używając druciaka lub innej ostrej gąbki wyczyść pozostałości jedzenia i brud z odpływu i jego okolic. Nie wkładaj do niego ręki, jeśli jest przytkany. Wciśnij do odpływu 1-2 porcje płynu i poczekaj 30 sekund. Potem zalej odpływ gorącą wodą. Rozprowadź pianę w okolicy odpływu i na całym zlewie, po czym puść gorącą wodę jeszcze na 1 minutę. Jeśli nadal będą pojawiać się bąbelki, wszystko jest w porządku. W ten sposób detergent dłużej będzie na oczyszczanej powierzchni i pozwoli usunąć większą ilość zanieczyszczeń. Hydraulik zaleca robić to raz na tydzień lub - jeśli zmywasz często (i często są to zatłuszczone naczynia) - za każdym razem. 

Jeśli mleko się już rozlało i wasz zlew się zapchał, możecie skorzystać z naszych porad. Więcej o tym, jak poradzić sobie w tej sytuacji znajdziecie tu: Zapchany zlew - jak sobie z nim poradzić? Oto kilka niezawodnych sposobów.

Więcej o: