Jajka - źródło zdrowia czy problemów? Zapytaliśmy o to dietetyczkę

Jajka to temat dość kontrowersyjny. Od lat bombardują nas informacje, że albo trzeba je jeść, albo powinniśmy je ograniczać. Gdzie leży prawda? O największe zagwozdki związane z jajkami zapytałam ekspertkę.

Jajka - źródło zdrowia czy problemów?

Jajka są lubiane przez wiele osób głównie dlatego, że są dosyć tanie i można je przygotować na mnóstwo sposobów: gotowane na twardo, na miękko, sadzone, w koszulkach, w postaci jajecznicy czy omleta.  Dodajemy je do ciast, kremów i deserów, a także do dań wytrawnych. Można tak wymieniać w nieskończoność. A ile ich powinniśmy jeść? Czy jest granica, której nie wolno przekraczać? Dlaczego tak wiele osób odradza spożywanie ich w ogóle? Na te i inne pytania odpowiedziała nam dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

Jak przygotowywać jajka, by były najzdrowsze?Jak przygotowywać jajka, by były najzdrowsze? Fot. Lenasirena / shutterstock.com

Aleksandra Rutkowska, Haps.pl: Dlaczego warto jeść jajka?

Dr Hanna Stolińska: Jajka w swoim składzie zawierają przede wszystkim proteiny. Obok mleka kobiecego to właśnie jajka wykazują wzorcowy skład aminokwasowy. Oznacza to, że zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy (egzogenne), których organizm nie potrafi sam syntetyzować. Jajka są źródłem tłuszczów - zarówno nasyconych, jak i nienasyconych kwasów tłuszczowych, z czego znaczną część stanowią kwasy omega 3. Co jeszcze ważnego jest w jajkach? Luteina - bardzo silny przeciwutleniacz, który wspiera między innymi nasz wzrok. Jajka zawierają również żelazo, cynk, witaminy z grupy B, witaminę A i E.

Skoro są tak wartościowe, dlaczego wypowiedziano jajkom dietetyczną wojnę? Czy zawarty w nich cholesterol rzeczywiście tak źle wpływa na nasze zdrowie?

Nadmiar cholesterolu w diecie negatywnie wpływa na organizm, a przede wszystkim na układ krążenia, ale nie obwiniajmy za to jajek. Dużo więcej cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych znajduje się w mięsie i pełnotłustym nabiale.

Jedni mówią, by jeść po kilka jajek dziennie, inni - by całkowicie je wyeliminować. Kto ma rację?

Większa część społeczeństwa uważa, że jajka należą do nabiału. Nabiał to natomiast wszystko to, co zrobione jest z mleka. Jajka zaś są zamiennikiem mięsa i ryb. Dlatego też, mimo że są zdrowe, nie można ich jeść za dużo. To również bomba białkowa, którego Polacy spożywają za dużo. Nadmiar białka obciąża nerki i wątrobę. Zatem niezależnie od wartości energetycznej diety zaleca się jedną porcję białkowych produktów w ciągu dnia - około 150 g mięsa, 150 g ryby lub dwa jajka.

Ile jajek tygodniowo można zjadać?

Obecne zalecenia mówią, że jeżeli nie mamy zaburzeń lipidowych, można spożywać nawet do 10 jajek w tygodniu. W przypadku zaburzeń lipidowych rekomenduje się jedzenie do sześciu jajek w tygodniu.

Kto powinien całkowicie zrezygnować z jedzenia jajek, a komu poleca się włączanie ich do diety?

Nie ma takich zaleceń.

Czym różnią się jajka wiejskie od tych produkowanych hurtowo? Opłaca się wybierać te z wolnego wybiegu?

Wybierajmy jajka, które nie pochodzą od kur z hodowli klatkowej. Nie z przyczyn zdrowotnych i jakościowych (tu badania są niestety sprzeczne), ale przede wszystkim etycznych.

Zobacz wideo Więcej o tym, które jajka wybierać znajdziecie w poniższym wideo.

Jajka można przyrządzać na wiele sposobów. Jak to zrobić, by były najzdrowsze?

Najlepiej jeść jajka gotowane [na twardo, miękko lub w koszulce - przyp. red.]. Są wtedy mniej ciężkostrawne i znacznie zdrowsze niż smażone.

Lubicie jajka sadzone, ale chcecie zadbać o zdrowie? Przygotujcie je na wodzie. Przepis znajdziecie w osobnym artykule. Oto inne sposoby, na przyrządzenie jajek w zdrowy sposób:

Więcej o:
Copyright © Agora SA