GUS: W supermarketach pracuje ponad 740 tys. osób. Zdecydowana większość to kobiety
Coraz więcej pracowników supermarketów
Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) przeprowadzone przez GUS wykazało, że w 2019 roku w sektorze handlu detalicznego liczba zatrudnionych osób wyniosła 742 tys., czytamy na Portalu Spożywczym. To aż o 163 tys. więcej niż w roku 2016. W firmach zatrudniających od 11 do 49 osób zatrudnienie zwiększyło się o 80 tysięcy, w firmach, gdzie pracuje powyżej 50 osób – o 31 tysięcy. Wśród podmiotów, w których pracuje maksymalnie 10 osób, odnotowano wzrost o 53 tysiące.
Kim jest przeciętny pracownik sklepu?
Najwięcej pracowników sektora handlu detalicznego to ci w wieku 35-44 lata – 222 tys. osób. Branża zatrudnia również 200 tys. osób w wieku 25-34 lata, 156 tys. osób w wieku 45-54 lata, 78 tys. osób w wieku 55-64 lata, 11 tys. pracowników w wieku powyżej 65 lat. Najmłodsi pracownicy (15-24 lata) to 74 tys. osób.
Spośród wszystkich pracowników sektora handlu detalicznego w 2019 roku aż 84 proc. (621 tys.) stanowią kobiety. To o 137 tys. więcej pań niż roku 2016. Najnowsze badania wskazują, że w firmach zatrudniających od 11 do 49 osób pracowało 234 tysiące kobiet (70 tys. więcej niż w 2016 roku), w firmach powyżej 50 osób – 96 tys. kobiet (więcej o 21 tys.), a w podmiotach do 10 pracowników – 291 tys. kobiet (więcej o 47 tys.).
Mężczyźni zaś w 2019 roku stanowili 16 proc. (121 tys.) pracowników sektora handlu detalicznego – to o 26 tys. więcej niż w 2016 roku. W firmach, w których pracuje od 11 do 49 osób, zatrudnionych było 38 tys. mężczyzn, (więcej o 10 tys. w porównaniu z rokiem 2016), w firmach powyżej 50 osób – 32 tys. mężczyzn (więcej o 10 tys.), w firmach do 10 osób – 50 tys. mężczyzn (wzrost o 6 tys.).
-
Kwiat w galaretce wygląda wprost olśniewająco. A jak go zrobić? To nie takie trudne, ale trzeba trochę cierpliwości
-
Lody o smaku Majonezu Kieleckiego to hit internetu. Lodziarnia prowadzi sprzedaż na wynos
-
Kiedy tłusty czwartek 2021? Sprawdzamy, kiedy przypada święto pączka
-
Polskie pierogi hitem sprzedaży w Niemczech. Pomógł lockdown
-
Kiełbasa kiełbasie nierówna. Jak kupić taką dobrej jakości? Co z parówkami? Są warte złej sławy? Sprawdzamy
- Kuchnia polska nie ma przed tobą tajemnic? Zaraz to sprawdzimy
- Domowy kompostownik z dżdżownicami i zmywaki robione na drutach - nietypowe pomysły na typowe problemy ekologiczne
- Złota Wiśnia i Śliwka Nałęczowska - dla najbliższych sercu
- Śniadanie musi być - o tym, dlaczego śniadanie to podstawa
- Zacznij zdrowo Nowy Rok z pomysłami od Vegeta Natur