Krajowe owoce są już na straganach. Kilogram malin za niemal 50 zł? To nie żart

Na straganach pojawiły się pierwsze czereśnie i maliny spod osłon, coraz częściej można też dostać borówki. Jak wyglądają ceny tych owoców w hurtowniach?

Maliny, czereśnie, borówki - jakie ceny?

Sezon na owoce rozpoczyna się na dobre. Na straganach pojawia się ich coraz więcej – już niedługo będziemy mogli cieszyć się pełnią smaków malin, jagód czy czereśni. Ile za nie zapłacimy? Na portalu Sady Ogrody podano oficjalne ceny na niektórych rynkach hurtowych. Dane zebrano 15 i 16 czerwca i przedstawiają się następująco:

Rynek hurtowy w Broniszach (województwo mazowieckie): Kilogram borówki amerykańskiej kosztuje 50-55 zł, kilogram malin – 28-35 zł, natomiast kilogram czereśni 10-14 zł.

Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa S.A.: Za kilogram czereśni płaci się 5-9 zł, opakowanie malin ważące 250 g kosztuje 7-8 zł.

Wielkopolska Giełda Rono-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu: Kilogram borówki amerykańskiej to koszt 24-25 zł, pół kilograma malin – 16-18 zł, zaś kilograma czereśni – 8-12 zł.

Giełda Kaliska: Za kilogram polskich czereśni należy zapłacić 8 zł, natomiast za opakowanie malin ważące pół kilograma – 17,50 zł.

Podkarpackie Centrum Hurtowe Agrohurt S.A. w Rzeszowie: Kilogram malin kosztuje 40-48 zł, zaś czereśni – 10-16 zł.

Lubelski rynek hurtowy Elizówka: Kilogram borówki amerykańskiej to koszt 34-42 zł, czereśnie kosztują 6-12 zł/kg. 

Zobacz wideo Zobacz także: Najlepszy sposób na mrożenie sezonowych owoców.

Co mówią ceny hurtowe dla przeciętnego klienta?

Takie wskaźniki w poszczególnych miejscach dają obraz, gdzie w Polsce można się spodziewać tańszych lub droższych owoców. Z powyższych danych wynika, że najtańsze czereśnie dostaniemy w okolicach Lublina, borówki - Poznania, zaś maliny - Broniszów oraz Łodzi.

Więcej o: