Rosną ceny polskich jabłek. Kosztują więcej niż banany

Przyzwyczailiśmy się, że polskie jabłka to pyszne, niedrogie i łatwo dostępne owoce. W tym roku zarówno ich ceny, jak i jakość mogą nas zaskoczyć. Dlaczego?

Bieżący rok nie jest łaskawy dla rolników, sadowników i samych klientów. Okazuje się, że do listy owoców, które w tym roku mocno drożeją, dołączyły jabłka. Obecnie za kilogram tych owoców płacimy średnio 5 zł/kg (rok temu o tej porze było to jedynie 3,64 zł/kg). Na niektórych straganach ceny jabłek osiągają nawet ceny 7,50 zł/kg! Niestety w wielu miejscach jabłka są droższe niż banany, które potaniały w związku z obniżeniem stawki podatku VAT na owoce tropikalne. Przed obniżką kilogram bananów kosztował średnio 4,92 zł, teraz ta kwota bez wątpienia się obniży.

Jabłka podrożeją, ale to nie koniec przykrych wieści. Dr Tomasz Lipa, przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, zapowiada, że w tym toku jabłek będzie mniej i mogą być one gorszej jakości. Wszystkiemu winna jest pogoda, którą obserwowaliśmy tej wiosny. Przymrozki, susza, a potem silne opady, a nawet gradobicia zrobiły swoje – część jabłek jest uszkodzona, pojawiają się ordzawienia i deformacje.

Już teraz wiadomo, że w porównaniu do dobrego roku, w 2020 spodziewane plony w różnych województwach wynoszą mniej więcej 70 proc. Chociaż według analizy dra Lipy dla portalu SadyOgrody.pl zdarzają się sady, gdzie plon spokojnie wyniesie 90 proc., w niektórych miejscach straty wyniosły nawet 60 proc. Spadła również liczba sadów, co także wpłynie na tegoroczne zbiory w skali kraju.

Niestety liczba czereśni, gruszek i śliwek również będzie mniejsza. Ze względu na długie czerwcowe opady, w wielu lokalizacjach, nie dokonano jeszcze analiz dotyczących strat. 

Zobacz wideo
Więcej o: