Miód wielokwiatowy - poznaj moc tysiąca kwiatów [właściwości, cena, zastosowanie]
Przed zakupem miodu zawsze warto najpierw sprawdzić jego skład, ponieważ podobnie jak inne produkty spożywcze, miód ma ściśle określony indeks glikemiczny oraz składniki. Wiele z nich jest bardzo ważnych dla naszego zdrowia.
Miód wielkokwiatowy - właściwości i skład
Miód wielokwiatowy składa się z wielu substancji istotnych dla dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Są to głównie:
- węglowodany: glukoza i fruktoza;
- kwasy organiczne: jabłkowy, cytrynowy, glukonowy i kwas pantotenowy;
- witaminy: A, B1, B2, B6, B12, biotyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy;
- mikro i makroelementy: krzem, wapń, magnez, fosfor, potas, chlor i żelazo;
- enzymy: lizozym, inhibina, substancje, które hamują rozwój drobnoustrojów oraz biopierwiastki.
Indeks glikemiczny miodu kwiatowego zależy od jego składu oraz kraju pochodzenia. Przykładowo kanadyjski miód kwiatowy może mieć IG o wartości około 90, miód kwiatowy z Australii tylko 60. Miód kwiatowy o mieszanym składzie to IG w granicach od 60 do 70. Miód o wysokim indeksie glikemicznym powoduje, że organizm wydziela więcej insuliny. Osoby z cukrzycą powinny więc szukać miodu z jak najniższym IG oraz stosować go tylko okazjonalnie.
Miód wielokwiatowy wzmacnia organizm, dodaje energii, działa rozgrzewająco przy przeziębieniu lub grypie, łagodzi błonę śluzową gardła, w niewielkich ilościach łagodzi schorzenia żołądkowe, zmniejsza rozdrażnienie i depresję oraz uspokaja. Poza tym cechuje się także dodatkowymi, wyjątkowymi dla niego właściwościami. Jakimi dokładnie?
Miód wielokwiatowy - na co stosować? Dlaczego warto go mieć na półce?
- Miód wielokwiatowy na co pomaga - alergia
Właściwości miodu wielokwiatowego mogą zaskoczyć. Wbrew pozorom miód kwiatowy jest pomocny przy leczeniu alergii, wspiera organizm w walce z katarem siennym oraz astmą. Należy jednak zachować ostrożność i nie przesadzać z jego dawką.
- Miód wielokwiatowy na co pomaga - zmiany trądzikowe
Miód wielokwiatowy jest częstym składnikiem kosmetyków ze względu na swój zbawienny wpływ na kondycję skóry. Świeży miód nałożony na twarz doskonale ją nawilży i zmniejszy oznaki zmęczenia. W przypadku cery trądzikowej miód wielokwiatowy wykazuje działanie antybakteryjne oraz odkażające. Miód ten stosowany regularne gwarantuje efekt gładkiej skóry. Jest doskonałą bazą dla domowych kosmetyków: peelingu, maseczki czy jako dodatku do balsamu.
- Miód wielokwiatowy na co pomaga - słodki opatrunek
Walka z trądzikiem to nie wszystko. Miód wielokwiatowy i jego dobroczynne składniki sprawdzą się także w przypadku popękanej, poranionej lub poparzonej skóry. Ten niepozorny słoiczek może rozwiązać na przykład problem szorstkich pięt. Co więcej przyspiesza gojenie się ran oraz jest skutecznym remedium na małe oparzenia po np. intensywnej ekspozycji na słońce.
Miód wielokwiatowy cena - ile zapłacimy za słoiczek?
Cena za słoiczek miodu wielokwiatowego waha się w granicach od 20 do 40 złotych za kilogram. Wszystko zależy od składników oraz pochodzenia miodu. Im rzadsze kwiaty tym miód będzie droższy. To, na co zawsze warto zawracać uwagę, to naturalne składniki. Poszukiwania prawdziwego miodu można połączyć z rodzinną wycieczką do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie możemy liczyć na niższe ceny oraz najlepszej jakości składniki. Słoik miodu bez marketingowej otoczki jest znacznie tańszy od tego, który widzimy na sklepowych półkach.
-
"Restauratorzy trzymają się na rynku ostatnimi siłami". Ogródki dalej zamknięte. Rząd dalej milczy
-
Fani bronią Jakubiaka pozującego przy martwej świni. "Myślałaś, że schabowe takie się urodziło i ubrało w panierkę?"
-
Jak uratować zbyt kwaśną zupę? Wystarczy produkt, który na pewno macie w kuchni
-
Czosnek niedźwiedzi to źródło witamin, ale łatwo pomylić go z trującą konwalią. Podpowiadamy, jak je rozróżnić
-
Trwa sezon na fiołki wonne - idealne do deserów i herbat. Gdzie ich szukać i jak zbierać? [PORADNIK]
- Kiszenie ogórków i kapusty: kiedy kisić warzywa?
- The Vegetarian Butcher - nowe, roślinne mięso dostępne w Polsce!
- Botwina - przepis na pyszne placki, które pokochają dzieci
- Sezon na pokrzywę: właśnie teraz najlepiej ją zbierać. Co z niej zrobić i jak przyrządzić, żeby nie parzyła? [PORADNIK]
- Obierasz kiwi? Okazuje się, że być może od lat robisz to całkiem niepotrzebnie