Niezależnie, jak bardzo wytrzymałe są wasze zlewy, wiecie zapewne, że są produkty, których nie należy do nich wrzucać. Na pewno obiło się wam o uszy, że jest to między innymi gorący tłuszcz, pozostały na przykład po smażeniu mięsa. Jednak takich artykułów spożywczych jest jeszcze kilka. Sprawdźcie, co może sprawić, że odpływ się zapcha i konieczne będzie wyzwanie hydraulika. Oto krótka lista czterech produktów, których miejsce jest w koszu na śmieci, a nie w odpływie.
Kojarzycie te małe naklejki na owocach i warzywach? Być może wyglądają niewinnie – w końcu są małe i cienkie – ale dla odpływu i rur stanowią duże zagrożenie. Bardzo ważne jest, by pamiętać o usunięciu ich przed rozpoczęciem mycia owoców i warzyw. Po prostu wyrzućcie te je do śmieci. Jak tłumaczy Doyle James, prezes firmy hydraulicznej "Mr. Rooter Plumbing", cytowany na portalu the Kitchn, takie naklejki mogą nadwyrężyć rury odpływowe. Nalepki są pokryte bardzo klejącą substancją, która nie jest rozpuszczalna i może przyczepić się do wnętrz rur, a na niej osadzają się kolejne odpadki i osady. Z czasem może powstać korek, przez co zlew się po prostu zapcha, a wszystkie substancje zaczną cofać. Ponadto jeśli ten klej dostanie się do filtra wody, może zanieczyszczać wodę pitną lub do podlewania kwiatów.
Wydaje się, że owsianka jest na tyle płynna, że można jej resztki po prostu spłukać w zlewie. Jej miejsce jest jednak w koszu. Jak mówi Doyle James, niebezpieczeństwo polega na tym, że zarówno ugotowane, jak i nieugotowane płatki owsiane mają tendencję do zwiększania swojej masy kiedy są zmieszane z wodą. Gdy resztki zostaną w rurach, a płyn odparuje, konsystencja owsianki będzie coraz bardziej lepka i zacznie przypominać masło orzechowe. Jeśli taka maź zostanie na ściankach rur, może całkowicie zatkać przepływ. A taką blokadę bardzo trudno usunąć.
Najlepiej unikać wrzucania nadmiaru mąki do zlewu. Po prostu. Jeśli zdarza się to wam rzadko albo spłukujecie niewielkie ilości rozrobionej mąki z płynem, to nie ma potrzeby panikować. Najgorsze jest wrzucanie do zlewu suchej mąki oraz sypkich produktów na jej bazie (na przykład miksów do ciast czy naleśników). Po kontakcie z wodą mąka ulega procesowi koagulacji, powstaje żelująca maź, która może zapchać rury. Pomyślcie o nich jak o swoich tętnicach. Gdy taka żelująca substancja je zapcha, płyny nie będą miały swobodnego przepływu. A usuwanie takich zanieczyszczeń nie należy do przyjemnych ani tanich.
Jak mówi Mark Dawson, prezes firmy hydraulicznej "Benjamin Frankling Plumbing", zlewanie do odpływu niewielkich ilości farby (na przykład opłukiwanie pędzla) nie jest groźne, ale już wylewanie resztek – jak najbardziej. Zwłaszcza jeśli używacie zmywalnych farb lateksowych. Te mogą stwardnieć i stworzyć ogromne korki w rurach, a nawet w samym odpływie, jeśli się tam zatrzymają. Poza tym wlewanie farby do zlewu jest szkodliwe dla środowiska (zarówno tej na bazie wody, jak i oleju). Zamiast pozbywać się jej w ten sposób, lepiej skontaktować się z lokalnym PSZOK-iem.