Miód faceliowy: właściwości i zastosowanie. Poznaj królewski miód o bajecznym aromacie facelii

Facelia to kwiat, który kwitnie krótko, ale jest bardzo miododajny. Dlatego też pszczelarze nazywają tę roślinę "królową miododajności", a miód faceliowy - królewskim miodem. Sprawdź, dlaczego właśnie ten produkt jest uwielbiany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Jakie są jego właściwości zdrowotne i ile trzeba zapłacić za słoiczek?

Miód faceliowy pozyskuje się z kwiatów facelii - pastewnej, miododajnej rośliny o niebieskich kwiatach. Facelia znana jest też ze swojego bajecznego zapachu, który można później odnaleźć w słoiczku tego produktu. Miód faceliowy należy do rodziny miodów nektarowych, które powstają na bazie kwiatów. Facelia swoim słodkim zapachem wabi pszczoły, które pozyskują nektar i zamieniają go w delikatny miód o wyjątkowo aksamitnym smaku i bajecznym zapachu. Pszczoły muszą się spieszyć z pracą, ponieważ okres kwitnienia facelii jest bardzo krótki. Z tego też powodu miód ten nazywany jest właśnie miodem królewskim. 

Miód faceliowy - na co pomaga? Poznaj właściwości tego produktu

Miody sprawdzą się także w domowej apteczce. To naturalna alternatywa dla leków na przeziębienie oraz przy spadku odporności. Właściwości miodu faceliowego są typowe dla wszystkich miodów, które powstały na bazie nektaru: 

  • Miód faceliowy skutecznie obniża ciśnienie krwi - to dobry produkt dla wszystkich osób, które mają problemy z nadciśnieniem.
  • Wzmacnia też organizm po intensywnym treningu lub wzmożonym wysiłku intelektualnym, na przykład w trakcie sesji.  
  • Sprawdzi się także przy zapaleniu górnych dróg oddechowych oraz przy leczeniu astmy.
  • Co więcej jest naturalnym wsparciem w leczeniu miażdżycy, niewydolności mięśnia sercowego, nadciśnienia oraz chorób układu krążenia. 
  • Lekarze często rekomendują ten naturalny produkt w leczeniu wrzodów żołądka czy dwunastnicy. 
  • Miód faceliowy skutecznie zmniejsza toksyczne działanie alkoholu, nikotyny oraz z pozoru  nieszkodliwych napojów takich jak herbata oraz kawa.

Miód faceliowy zastosowanie - jak można go wykorzystać na co dzień? 

W domowym menu miód faceliowy często króluje na kanapce, w owsiance czy jako dodatek do naleśników i chałek - takie słodkie śniadanie to idealny pomysł na udany poranek. Miód ten ma słodki smak z delikatną nutą cytrusową, co odpowiada zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Z tego powodu może być też zamiennikiem cukru w napojach czy w wypiekach. Miód można dodawać również do marynat mięsnych, sosów czy pieczonych warzyw.

Zobacz wideo Miód jest lepszy od cukru przetworzonego?

Miód faceliowy cena - ile trzeba zapłacić za słoiczek? 

Kilogram miodu faceliowego to koszt około 50 złotych. To średnia cena, która nadal jest zdecydowanie niższa, niż w przypadku miodu spadziowego, którego cena za kilogram może wynieść nawet 80 złotych. Miód faceliowy cena hurtowa - to zdecydowanie tańsza opcja, jednak od razu trzeba zamówić większą ilość lub wybrać się po miód do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie odejdą nam koszty za np. marketing.

Kto raz spróbuje wyjątkowego smaku miodu faceliowego, ten będzie wracał po więcej. Miód faceliowy to cichy sojusznik rodziców, którzy chcą podawać dzieciom wartościowe słodycze. Miodem tym można zastąpić też cukier, jednak osoby, które chorują na cukrzycę powinny ustalić dopuszczalną dawkę z lekarzem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA