Dodatkowa opłata za kartony do pizzy? Tak chcą zrobić w Niemczech. Powód? Dla niektórych błahy

Kiedy zamawiamy pizzę, ostatnią rzeczą, którą zawracamy sobie głowę, jest opakowanie. Ale w Niemczech dostrzegli z tym problem. Lokalne władze mocno rozważają wprowadzenie obowiązku dopłaty do kartonów. Dlaczego?

Kartony po pizzy pod lupą

Okazuje się, że opakowania po pizzy na wynos to w Niemczech spory problem. Stanowią znaczną część śmieci, które "wychodzą" ze śmietników. To szkodzi nie tylko środowisku, stanowi też spore obciążenie finansowe. Na utylizację odpadów wydaje się w Niemczech miliony euro rocznie.

Władze niektórych landów postulują więc obłożenie kartonów do pizzy i innych opakowań jedzenia na  wynos kaucją. Miałoby to przyczynić się do utrzymania większej czystości w miejscach publicznych. W Niemczech od lat kaucją objęte są butelki po napojach, ustawę zatem trzeba by było poszerzyć o wspomniane opakowania.

Zobacz wideo A my postulujemy, byście nie kupowali pizzy, tylko zrobili ją samodzielnie. Nie chce się? Nasza wersja na spodzie tortilli to ekspres!

Czy to jest do zrobienia?

Jak czytamy na Portalu Spożywczym, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska nie widzą większego sensu w takim rozwiązaniu sprawy, szczególnie podczas pandemii. Jednak to na razie najlepszy pomysł, biorąc pod uwagę fakt, że całkowicie biodegradowalne opakowania są dla branży gastronomicznej nieopłacalne.

Więcej o: