Gdzie warto wybrać się na grzyby 2020? Podajemy najlepsze lokalizacje [MAPA]

Grzyby to nieodłączny element tradycyjnych, polskich potraw. Sprawdź, gdzie warto wybrać się w ich poszukiwaniu. Podajemy sprawdzone lokalizacje na grzybobranie w woj. mazowieckim, łódzkim, zachodniopomorskim i na Śląsku.

Grzyby 2020. Sezon na grzyby w pełni

Wrzesień 2020 to idealny moment na grzybobranie. Temperatury mamy nieco niższe, ale w ciągu dnia wciąż jest ciepło. Do tego pojawiły się spore ilości deszczu, a to stwarza idealne warunki do wysypu grzybów. Gdzie ich szukać? Niemal w każdym lesie, gaju czy dąbrowie można natrafić na przynajmniej kilka ładnych okazów. To, gdzie jest ich obecnie najwięcej obrazuje poniższa mapa. 

Mapa występowania grzybówMapa występowania grzybów fot. www.grzyby.pl

O tym, gdzie warto wybrać się na grzybobranie w wybranych województwach znajdziesz informacje poniżej. Warto jednak pamiętać, że poszczególne gatunki grzybów występują w innych okresach:

 • gołąbki: od czerwca do października
 • maślaki: od czerwca do października
 • rydze: od czerwca do października
 • podgrzybki: od czerwca do listopada
 • kanie: od czerwca do listopada
 • pieczarki: od czerwca do listopada
 • kurki: od czerwca do listopada
 • borowiki: od lipca do października
 • koźlarze: od lipca do października
 • gąski: od września do listopada
 • opieńki: od września do listopada.

Zobacz też: Czy warto jeść grzyby? Jakie wartości odżywcze mają grzyby?

Gdzie wybrać się na grzyby w województwie mazowieckim?

Mazowsze, znane głównie jako teren rolniczy może się poszczycić także obszarami bogatymi w grzyby. Okolice Warszawy dobrze nadają się na grzybobranie. Aby zapełnić średni koszyczek warto udać się m.in. do Lasu Kabackiego lub Lasu Bielańskiego. Osoby, które mogą pozwolić sobie na nieco dalszą wyprawę powinny kierować się do Otwocka, a także w rejony Legionowa, Jabłonnej, Chotomowa oraz Rajszewa. 

Gdzie udać się na grzyby na Śląsku?

Choć każdy z doświadczonych grzybiarzy posiada własne sprawdzone miejsca, jest wiele takich, o których wiedzą wszyscy. Gdzie warto udać się na grzyby na obszarze Śląska? Otóż jedną z najpopularniejszych lokalizacji są lasy ciągnące się między Pszczyną a Tychami. Również okolice Lublińca słyną z obfitych zbiorów "leśnego złota" jakim są grzyby. Można tu bez problemów znaleźć borowiki, podgrzybki czy maślaki. 

Gdzie na grzyby w województwie łódzkim?

Jak podaje Dziennik Łódzki, także w tym województwie znajduje się kilka polecanych miejsc, które powinni odwiedzić grzybiarze. Najwspanialsze okazy można znaleźć m.in. w Lesie Łagiewnickim, Lasach Grotnickich, w lasach w okolicy Gałkówka, w okolicach Łask, Natolina i Męckiej Woli. Najlepiej jednak na łowy ruszyć bladym świtem, gdyż nie brakuje tu amatorów leśnych wędrówek w poszukiwaniu grzybów.

Zobacz wideo Zobacz przepis na kaszotto z kaszy gryczanej z grzybami

Gdzie na grzyby: województwo zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie jest jednym z najbardziej obfitujących w grzyby leśne. Co roku grzybiarze znajdują tu piękne okazy borowików, koźlarzy czy maślaków. Wszystko wskazuje na to, że w rozpoczętym właśnie sezonie nie będzie inaczej. Na grzybobranie w okolicach Szczecina warto wybrać się do Puszczy Wkrzańskiej lub Puszczy Goleniowskiej. Także lasy od Łobza po Myślibórz i od Choszczna po Pyrzyce wskazywane są jako grzybowe zagłębie na tym terenie. Solidnie napełnić można koszyki także w okolicach Bartoszewa, Dobieszczyna czy Zalesia.

Zobacz też: Boczniaki - czy wiedziałeś, że mogą być tak pyszne? Sprawdź nasze przepisy!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.