Sowa-kania - grzyb, z którego zrobicie "schabowe". Jak je zbierać?

Grzyb sowa, a właściwie czubajka kania, to prawdziwy przysmak! Podsmażony na maśle, w bułce tartej, doskonale zastąpi tradycyjnego schabowego. Wyprawę na sowy należy jednak zacząć od krótkiego szkolenia - łatwo je bowiem pomylić ze śmiertelnie trującymi muchomorami! Jak zbierać sowy? Jak je przyrządzić? Wyjaśniamy!

Jedliście już w tym roku sowy? Tych, którzy patrzą z niedowierzaniem uspokajamy: nie chodzi bynajmniej o ptaki, ale grzyby! Sowa to potoczne określenie czubajki kani. Wielu z nas te smażone kojarzy z dzieciństwem. Zanim wybierzecie się zbierać sowy, sprawdźcie jednak, gdzie ich szukać i jak rozpoznawać.

Sowa (kania) – gdzie rośnie? Kiedy zbierać sowy?

Sowy lubią ziemię bogatą w wapń, gliniastą, zatem najczęściej można je znaleźć na leśnych polanach – występują zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych. Można ich także szukać na łąkach, w parkach, a nawet na poboczach ulic. Sezon na sowy rozpoczyna się już latem, grzyby te można zbierać do późnej jesieni.

Sowa – wygląd. Jak odróżnić sowy od muchomorów sromotnikowych?

Sowy (kanie) to grzyby z rodziny pieczarkowatych. Osiągają nawet 40 cm wysokości, mają kapelusze o średnicy do 30 cm, z garbem na środku. Młode owocniki mają kształt jajowaty, a kolor – brązowy. Z czasem kapelusz rozkłada się i kształtem zaczyna przypominać parasol, natomiast kolor przechodzi w biel. Kapelusz pokryty jest łuszczącą się skórką, a jego brzeg – postrzępiony. Kanie mają pod spodem białe blaszki. Wysoki trzon ma kolor biało-brązowy, posiada zgrubienie na dole, a u dorosłych owocników jest twardy i pusty w środku. W górnej części trzonu znajduje się ruchomy podwójny pierścień.

Zbieranie kani nie jest polecane początkującym grzybiarzom – po raz pierwszy najlepiej wybrać się na nie z kimś, kto doskonale je rozpoznaje. Pomyłka może skończyć się tragicznie – sowy przypominają śmiertelnie trujące muchomory sromotnikowe.

Jak odróżnić sowy od muchomorów?

Kluczowy jest pierścień znajdujący się na trzonie grzyba. Pierścień kani jest ruchomy, można go z łatwością przesuwać po całej długości trzonu. U muchomorów nie da się go przesunąć. Aby uniknąć pomyłki, najlepiej zbierać tylko dojrzałe owocniki. Sowy są większe od muchomorów, mają bardziej brązowy kapelusz, a w dotyku są gładkie, aksamitne. Kapelusze trującego muchomora mają zielonkawy lub szarawy kolor, a ich struktura jest włóknista. Warto też zwrócić uwagę na trzon – ten u kani jest pusty, a w bulwie nie ma wgłębienia. Muchomor za to posiada w dolnej części „pochwę”.

Innymi cechami charakteryzującymi kanie są:

  • owocowo-grzybowy, przyjemny zapach,
  • delikatny smak,
  • biały miąższ (nie zmienia kolor po naruszeniu, jak w wypadku czubajki czerwieniejącej),
  • trzon łatwo oddzielający się od kapelusza.

Sowa – jak przyrządzić?

Najprostszym sposobem przyrządzenia kani jest usmażenie jej kapeluszy – takie danie z powodzeniem zastąpi mięso, przypomina nieco bowiem kotlety schabowe. Aby zrobić kotlety z kani, usuwamy jej miąższ, a kapelusz obieramy ze skórki. Następnie kapelusze obtaczamy w mące, w jajku i w bułce tartej, a potem smażymy na tłuszczu, aż się zrumienią. Zamiast tradycyjnej panierki można użyć ciasta piwnego lub ciasta naleśnikowego. Smażone kanie można także zamarynować w occie.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.