Domowa uprawa boczniaków - jak się za to zabrać?

Domowa uprawa boczniaków to nowa aktywność, w którą zaangażowali się, nie tylko zagorzali grzybiarze. Zamiast robić zapasy na bazarku lub w supermarkecie, boczniaki można wyhodować samodzielnie. Domowa uprawa boczniaków - jak to zrobić? Podpowiadamy!

Wyobraźcie sobie: macie ochotę na flaczki z boczniaków lub wegańskie "nuggetsy". Zamiast planować wyjście do sklepu, schodzicie do piwnicy czy do ogrodu i ciach! Macie świeżutkie grzyby. Marzenia ściętej głowy? Nic bardziej mylnego. Sprawdźcie, jak zacząć domową uprawę boczniaków. Wszystko wyjaśniamy.

Domowa uprawa boczniaków – gdzie ją założyć?

Na początek trzeba wybrać miejsce, w którym będziecie hodować boczniaki. Musi być ono chłodne, wilgotne i zacienione. Pomieszczenia, które najlepiej nadają się na założenie uprawy to garaż lub piwnica. Boczniaki można także uprawiać na zacienionym balkonie lub w ogrodzie.

Domowa uprawa boczniaków – co kupić?

Przed założeniem domowej hodowli boczniaków musicie zrobić rekonesans w sklepach internetowych lub wybrać się do dobrze zaopatrzonego centrum ogrodniczego. Będziecie bowiem potrzebować grzybni boczniaka – można ją kupić zaszczepioną już na kołkach lub balocie, na których wyrosną grzyby. Jeżeli macie pieniek drzewa liściastego lub słomę, poszukajcie grzybni do samodzielnego zaszczepienia. Pamiętajcie, że wtedy jednak czeka was nieco więcej pracy.

Jak zaszczepić grzybnię boczniaka?

Jeśli zdecydowaliście się na zakup grzybni do samodzielnego zaszczepienia, musicie zrobić to w okresie od kwietnia do końca września. Szczepienie na pieńku polega na nacięciu podłoża piłą lub wywierceniu otworów (dosyć głębokich i szerokich co najmniej na tyle, ile wynosi średnica kołków) i umieszczeniu w nich kołków z grzybnią. Należy je wcisnąć dosyć głęboko (nie mogą wystawać!), a później zabezpieczyć woskiem ze świeczki.

Zaszczepiony pieniek lub fragment drewna owijamy folią (tu dobrze sprawdzi się folia ze stretchem) i regularnie podlewamy. Grzybnia przerośnie pieniek najwcześniej po trzech miesiącach. Nie martwcie się, gdy pokryje się on białą pleśnią – to normalne, a wręcz pożądane. Następnie potrzebny jest szok termiczny, aby mogły zawiązać się grzyby. W naturalnych warunkach szok ten następuje jesienią – gdy temperatura spada o kilka stopni. Dlatego tak ważny jest czas zaszczepienia grzybni w ciepłych miesiącach.

Jak hodować boczniaki?

Jeżeli kupicie balot z zaszczepioną już grzybnią boczniaka, należy go umieścić w miejscu zabezpieczonym przed deszczem i wiatrem, a także dobrze zacienionym. Na dworze możecie wsadzić go bezpośrednio do ziemi, dobre będzie miejsce przy północnej ścianie budynku. Jeśli hodujecie boczniaki w pomieszczeniu, pamiętajcie, że powinno być ono przewiewne i wilgotne. Nie należy również usuwać folii ochronnej z balotu.

Grzyby potrzebują także wilgoci. Nie oznacza to, że muszą być zalewane wodą! Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli ustawimy je przy zbiorniku wody lub nawilżymy jedynie podłoże lub - najbliższą okolicę uprawy, a w przypadku hodowli w piwnicy dobrze jest polewać podłogę, by woda z niej parowała. Pamiętajcie, że jeśli grzyby będą ciągle mokre, mogą przestać się rozwijać lub zgnić.

Gdy zaś zbierzemy boczniaki dwa lub trzy razy, balot można zanurzyć na kilka godzin w wodzie, aby nią dobrze nasiąknął. Na tak "napojonym" balocie grzyby powinny bardzo dobrze rosnąć.

Po jakim czasie pojawią się grzyby? Kiedy i jak je zbierać?

Boczniaki powinny pojawić się na podłożu po około dwóch tygodniach. Rosną w grupach, dachówkowato, przybierają barwę od popielatej po ciemnoszarą, mają kapelusze o średnicy 5-15 cm, a ich trzon wyrasta z boku. Najlepiej zbierać grzyby, gdy kapelusze zaczną się prostować. Boczniaki zbieramy, wykręcając je z wydrążonych dziur. Kolejne owocniki powinny pojawić się na tym samym podłożu już po kilku tygodniach. Uwaga! Należy pamiętać o usuwaniu zeschniętych, a tym bardziej zgniłych owocników. Jeżeli pojawią się ślimaki, również trzeba je wytępić.

Boczniaki – wartości odżywcze. Jak jeść boczniaki?

Boczniaki to doskonałe źródło witamin z grupy B, witaminy C, a także potasu, magnezu, fosforu, żelaza, wapnia, sodu i cynku. Zawierają cenne przeciwutleniacze, mogą wpływać na obniżenie cholesterolu oraz cukru we krwi. Wykazują również działanie przeciwnowotworowe.¹

Boczniaki są bardzo popularnym zamiennikiem mięsa w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Można z nich przyrządzić "nuggetsy", "flaczki" i "śledzie". Są także smacznym składnikiem farszu naleśnikowego lub na pierogi.

Przypisy:

1. Jedinak A, Sliva D. Pleurotus ostreatus inhibits proliferation of human breast and colon cancer cells through p53-dependent as well as p53-independent pathway. International Journal of Oncology. 2008

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.