Planujecie wreszcie przyrządzić dania z dyni? Świetnie! Jesienna dieta nie może obyć się bez tego warzywa. Z dyni można przyrządzić pyszne zupy-krem, curry, placuszki, ciasta i makarony. Trzeba tylko wiedzieć, jaką odmianę wybrać! Wyjaśniamy!
Dynia zwyczajna
Dynia zwyczajna, czyli duże, pomarańczowe warzywo o nieregularnym, kulistym kształcie, często hodowane jest na działkach i w ogrodach. Zawiera sporą ilość witamin A, C, E i K. Ma twardą skórkę, którą trudno się obiera. Po oczyszczeniu warto spożyć także pestki, które znajdują się w jej środku.
Dynia zwyczajna – do czego jej używać?
Dynia zwyczajna ma delikatny, niezbyt intensywny smak i jest najbardziej uniwersalna. Można wykorzystać ją do wielu dań, zarówno w formie puree, jak i pokrojonej. Przyrządzicie z niej także aromatyczną zupę. Dynia zwyczajna najmniej polecana jest do wypieków – w przeciwieństwie do wielu innych odmian nie ma słodkawego posmaku.
Dynia Hokkaido
Dynia Hokkaido to popularna odmiana dyni dostępna w polskich sklepach. Ma ona kulisty kształt, twardą skórkę i jest żółtopomarańczowa. Zwykle jest też mniejsza niż dynia zwyczajna – osiąga wagę do 2-3 kg. Dynia Hokkaido to doskonałe źródło karotenu oraz witaminy A, B1, B2, C i PP.
Dynia Hokkaido – do czego jej używać?
Dynia Hokkaido, ze względu na swoją twardość i zwarty miąższ, doskonale nada się do dań, w których jej kawałki powinny zostać w całości. Jeżeli planujecie przyrządzić curry lub inne danie jednogarnkowe, wybierzecie dynię Hokkaido.
Uwaga! Skórki dyni Hokkaido się nie obiera – pamiętajcie, by ją dokładnie umyć przed spożyciem!
Dynia piżmowa
Dynia piżmowa należy do najbardziej lubianych odmian dyń. Jest mniejsza niż dynia zwyczajna, ma podłużny gruszkowaty kształt i cienką, jasnopomarańczową skórkę. Dynię tę warto jeść ze względu na dużą zawartość witaminy B6 oraz potasu.
Dynia piżmowa – do czego jej używać?
Dynia piżmowa ma słodkawy smak o orzechowej nucie. Jej miąższ idealnie nadaje się na zupy-krem, a także inne dania, do których wykorzystuje się puree, np. ciasta czy dyniowe bułeczki. Tę odmianę można również piec i sam miąższ wykorzystać do różnych dań lub napojów na przykład dyniowej latte.
Dynia makaronowa
Dynia makaronowa jest odmianą dyni zwyczajnej. Ma owalny kształt i jasnopomarańczową, twardą skórkę. W dyni makaronowej znajduje się dużo witaminy A, wykazuje ona też działanie moczopędne, a ze względu na sporą ilość błonnika, dobrze wpływa na perystaltykę jelit.
Dynia makaronowa – do czego jej używać?
Nazwa dyni makaronowej wzięła się od jej charakterystycznego miąższu. Po ugotowaniu lub upieczeniu staje się on włóknisty i tworzy nitki niczym makaron. I to właśnie makarony najlepiej przygotować z tej odmiany dyni – użyć ich zamiast tradycyjnego spaghetti. Dynia ta świetnie się także sprawdzi jako składnik sałatek, można ją także marynować.
Dynia kabocha
Dynia kabocha jest bardzo popularna w kuchni azjatyckiej. W porównaniu do swoich dyniowych sióstr ta odmiana jest dosyć mała, osiąga bowiem wagę do około 1,5 kg. Ma zieloną, nakrapianą żółtymi plamami skórkę i spłaszczony kształt, jest bogata w witaminy A, B, C oraz błonnik i karoten.
Dynia kabocha – do czego jej używać?
Dynia kabocha doskonale sprawdzi się w daniach kuchni azjatyckiej. Bardzo popularne jest przyrządzanie jej w daniach typu stir-fry. Ze względu na słodkawy smak (przypominający bataty) często używa się jej również do wypieków.