Dynia - królowa jesieni. Jaka odmiana dyni do czego nada się najlepiej?

Dynia to prawdziwa kulinarna królowa jesieni. Gdy pojawia się w sklepach i na straganach, staje się jasne, że już niewiele czasu dzieli nas od jesiennej aury. Ale czy wiecie, jakie odmiany dyni nadają się do jakich dań? Dziś mamy dla Was krótki przewodnik. Sprawdźcie!

Planujecie wreszcie przyrządzić dania z dyni? Świetnie! Jesienna dieta nie może obyć się bez tego warzywa. Z dyni można przyrządzić pyszne zupy-krem, curry, placuszki, ciasta i makarony. Trzeba tylko wiedzieć, jaką odmianę wybrać! Wyjaśniamy!

Dynia zwyczajna

Sezon jesienny zdecydowanie należy do dyń. Stragany oferują całe mnóstwo różnych ich odmian.
Sezon jesienny zdecydowanie należy do dyń. Stragany oferują całe mnóstwo różnych ich odmian. Fot. Shutterstock/Denise Torres

Dynia zwyczajna, czyli duże, pomarańczowe warzywo o nieregularnym, kulistym kształcie, często hodowane jest na działkach i w ogrodach. Zawiera sporą ilość witamin A, C, E i K. Ma twardą skórkę, którą trudno się obiera. Po oczyszczeniu warto spożyć także pestki, które znajdują się w jej środku.

Dynia zwyczajna – do czego jej używać?

Dynia zwyczajna ma delikatny, niezbyt intensywny smak i jest najbardziej uniwersalna. Można wykorzystać ją do wielu dań, zarówno w formie puree, jak i pokrojonej. Przyrządzicie z niej także aromatyczną zupę. Dynia zwyczajna najmniej polecana jest do wypieków – w przeciwieństwie do wielu innych odmian nie ma słodkawego posmaku.

Dynia Hokkaido

Dynia hokkaido
Dynia hokkaido Fot. Shutterstock

Dynia Hokkaido to popularna odmiana dyni dostępna w polskich sklepach. Ma ona kulisty kształt, twardą skórkę i jest żółtopomarańczowa. Zwykle jest też mniejsza niż dynia zwyczajna – osiąga wagę do 2-3 kg. Dynia Hokkaido to doskonałe źródło karotenu oraz witaminy A, B1, B2, C i PP.

Dynia Hokkaido – do czego jej używać?

Dynia Hokkaido, ze względu na swoją twardość i zwarty miąższ, doskonale nada się do dań, w których jej kawałki powinny zostać w całości. Jeżeli planujecie przyrządzić curry lub inne danie jednogarnkowe, wybierzecie dynię Hokkaido.

Uwaga! Skórki dyni Hokkaido się nie obiera – pamiętajcie, by ją dokładnie umyć przed spożyciem!

Dynia piżmowa

Dynia piżmowa jest bardzo charakterystyczna - ma podłużny kształt, przypomina zatem gigantyczną gruszkę
Dynia piżmowa jest bardzo charakterystyczna - ma podłużny kształt, przypomina zatem gigantyczną gruszkę Fot. Shutterstock/ Svitlana Pimenov

Dynia piżmowa należy do najbardziej lubianych odmian dyń. Jest mniejsza niż dynia zwyczajna, ma podłużny gruszkowaty kształt i cienką, jasnopomarańczową skórkę. Dynię tę warto jeść ze względu na dużą zawartość witaminy B6 oraz potasu.

Dynia piżmowa – do czego jej używać?

Dynia piżmowa ma słodkawy smak o orzechowej nucie. Jej miąższ idealnie nadaje się na zupy-krem, a także inne dania, do których wykorzystuje się puree, np. ciasta czy dyniowe bułeczki. Tę odmianę można również piec i sam miąższ wykorzystać do różnych dań lub napojów na przykład dyniowej latte. 

Dynia makaronowa

Dynia makaronowa
Dynia makaronowa Fot. Shutterstock

Dynia makaronowa jest odmianą dyni zwyczajnej. Ma owalny kształt i jasnopomarańczową, twardą skórkę. W dyni makaronowej znajduje się dużo witaminy A, wykazuje ona też działanie moczopędne, a ze względu na sporą ilość błonnika, dobrze wpływa na perystaltykę jelit.

Dynia makaronowa – do czego jej używać?

Nazwa dyni makaronowej wzięła się od jej charakterystycznego miąższu. Po ugotowaniu lub upieczeniu staje się on włóknisty i tworzy nitki niczym makaron. I to właśnie makarony najlepiej przygotować z tej odmiany dyni – użyć ich zamiast tradycyjnego spaghetti. Dynia ta świetnie się także sprawdzi jako składnik sałatek, można ją także marynować.

Dynia kabocha

Dynia kabocha
Dynia kabocha fot. Valeriana002/ shutterstock

Dynia kabocha jest bardzo popularna w kuchni azjatyckiej. W porównaniu do swoich dyniowych sióstr ta odmiana jest dosyć mała, osiąga bowiem wagę do około 1,5 kg. Ma zieloną, nakrapianą żółtymi plamami skórkę i spłaszczony kształt, jest bogata w witaminy A, B, C oraz błonnik i karoten.

Dynia kabocha – do czego jej używać?

Dynia kabocha doskonale sprawdzi się w daniach kuchni azjatyckiej. Bardzo popularne jest przyrządzanie jej w daniach typu stir-fry. Ze względu na słodkawy smak (przypominający bataty) często używa się jej również do wypieków.

Zobacz wideo
Więcej o: