W polskich lasach występują grzyby, które zmieniają owady w zombie

Te grzyby zafascynują nie tylko wielbicieli horrorów o zombie. Maczużniki wyrastają z ciał swoich ofiar - zwykle owadów - i można je spotkać w Polsce. Sprawdźcie, czym są maczużniki i dowiedzcie się, czy łatwo je spotkać w polskich lasach!

Na Twitterze Lasów Państwowych pojawiła się informacja o bardzo intrygującym grzybie znalezionym na terenie Nadleśnictwa Baligród. Na załączonym zdjęciu widzimy martwego owada, z którego głowy wyrasta… biały grzyb. To maczużnik, cordyceps lub inaczej ophiocordyceps ditmarii, który właściwie… zamienia swoje ofiary w zombie.

Maczużnik – grzyb (prawie) z horroru

Maczużnik infekuje swoje ofiary (najczęściej owady), rozwija się w ich ciałach, a gdy zaatakowane organizmy umrą – wyrasta z nich, aby uwolnić zarodniki. Brzmi makabrycznie? Trochę tak, ale przyznajcie, że to jedno z najciekawszych zjawisk, które można zaobserwować w lesie!

Maczużniki – gdzie występują?

Maczużniki występują w polskich lasach, ale są dosyć rzadkie. Aby trafić na taki okaz w lesie, trzeba mieć przede wszystkim dobry wzrok (maczużniki są niewielkie) i dużo szczęścia. Trudno też o informacje, na jakim konkretnie rodzaju podłoża ich szukać. Pewną wskazówką dla poszukiwaczy może być fakt, że „inkubatorami” maczużników stają się przede wszystkim bezkręgowce.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.