Pracownicy Biedronki i Lidla zarabiają więcej od lekarzy? Statystyki

Wysokość płac lekarzy jest bardzo częstym tematem dyskusji - zwłaszcza podczas pandemii koronawirusa. Często można usłyszeć, że w najpopularniejszych dyskontach pracownicy zarabiają więcej niż oni. Czy to prawda? Mamy statystyki.

Ile zarabiają lekarze w Polsce?

Zawód lekarza uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych, a zarobki medyków stale budzą kontrowersje. Często bowiem można usłyszeć, że w publicznej służbie zdrowia płace są dramatycznie niskie i bardziej opłacalna jest praca w Biedronce lub Lidlu. Jakie są płace lekarzy?

Firma Sedlak&Sedlak przeprowadziła w styczniu 2020 roku anonimowe badanie dotyczące zarobków medyków, opublikowane na portalu Dziennik Polski24. Mediana zarobków lekarzy wyniosła 4530 zł brutto. Mediana to wartość środkowa (po ustawieniu wszystkich wartości w szeregu od najmniejszej do największej, po obu stronach musi być dokładnie taka sama liczba wyników), nie należy jej mylić ze średnią. Jak wynika z badań firmy, połowa ankietowanych odpowiedziała wówczas, że zarabia między 3900 zł a 6290 zł brutto, zarobki jednej czwartej są niższe, a jednej czwartej – wyższe. Warto zaznaczyć, że wynagrodzenie lekarza w sektorze publicznym wiąże się ściśle ze stażem jego pracy i dotyczy tylko etatów, a nie kontraktów.

W najgorszej sytuacji są młodzi lekarze odbywający obowiązkowy staż – ich płaca od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 roku wynosiła równowartość płacy minimalnej (2600 zł brutto). Od 1 kwietnia wynosiło ono 2700 zł brutto, a od 1 lipca, jak podaje portal Puls Medycyny, wartość ta wzrosła do 2900 zł brutto.

Jak podaje portal MedycynaPrywatna.pl lekarze wybranych dziedzin (m.in. anestezjologii, chorób zakaźnych czy psychiatrii) zatrudnieni w trybie rezydentury od 1 lipca 2020 roku zarabiają 4793 zł brutto (w przypadku zakwalifikowania do odbywania w drugim postępowaniu kwalifikacyjnym w 2017 r. oraz w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym w 2018 roku – 4933 zł brutto), a po dwóch latach rezydentury – 5300 zł brutto. Lekarze innych dziedzin lekarze rezydenci przez pierwsze dwa lata zarabiają 4299 zł brutto, a po tym czasie 4633 zł brutto.

Minimalna stawka, jaką otrzymują lekarze specjalista to 6750 zł brutto (za portalem Prawo.pl). Warto zauważyć, że ostateczne wyniki są uzależnione nie tylko od specjalizacji oraz stażu danego lekarza, lecz także od województwa, w którym pracuje. Poza pensją podstawową lekarze mogą otrzymać dodatki w wysokości 5-20 proc. podstawy wynagrodzenia.

Część lekarzy jest zatrudnionych na kawałek etatu (niekiedy w różnych placówkach) lub prowadzi działalność prywatną, która w tych statystykach nie jest brana pod uwagę.

Ile zarabiają pracownicy Biedronki i Lidla?

Pensje pracowników Biedronki i Lidla są zróżnicowane stażem pracy, stanowiskiem oraz lokalizacją sklepu. Najwyższe stawki obowiązują w dużych miastach.

W Biedronce pracownicy otrzymują podwyżki stażowe po pierwszym i po trzecim roku pracy. W kwoty wliczone są już nagrody za obecność w pracy. Ile zarabiają pracownicy Biedronki? Podane kwoty mogą się różnić w zależności od lokalizacji placówki.

 • początkujący kasjer-sprzedawca – od 3050 zł brutto (w większych miastach nawet 3200 zł brutto),
 • kasjer-sprzedawca po 3 latach pracy – od 3200 zł brutto (w większych miastach nawet 3650 zł brutto),
 • początkujący magazynier – od 3200 zł brutto,
 • magazynier ze stażem pracy – nawet 4150 zł brutto (w większych miastach),
 • kierownik sklepu – 3500-4500 zł brutto

Ponadto pracownicy mogą otrzymać również miesięczne premie uznaniowe za doskonałe wyniki pracy, a także przysługuje im pakiet socjalny: prywatna opieka medyczna, karta multisport, prywatne ubezpieczenie.

A jak sytuacja przedstawia się w Lidlu? Płace w sklepach również są zróżnicowane pod kątem stażu oraz lokalizacji sklepu. Orientacyjnie kwoty przedstawiają się następująco:

 • początkujący kasjer-sprzedawca - 3100 zł brutto (w dużych miastach 3850 zł brutto),
 • kasjer-sprzedawca po roku stażu - 3250 zł brutto,
 • kasjer-sprzedawca - 4050 zł brutto (w dużych miastach do 4350 zł brutto),
 • początkujący magazynier obsługujący wózek widłowy - 4050 zł brutto,
 • magazynier po trzech latach stażu - 4900 brutto,
 • początkujący magazynier zajmujący się komisjonowaniem towaru - 4000 zł brutto,
 • magazynier zajmujący komisjonowaniem towaru, po trzech latach stażu - 4800 zł brutto.

Pracownicy Lidla również mogą liczyć na pakiet socjalny oraz miesięczne premie uznaniowe.

Zobacz wideo Pyszne ciasta z dynią - wypróbuj nasze przepisy
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.