Osoby, które spędzają wiele czasu na przygotowywaniu posiłków, dobrze wiedzą, że w kuchni trudno uniknąć bałaganu. A to coś się rozleje, a to coś pryśnie, a to upadnie... Nie oznacza to jednak, że w kwestii higieny powinniśmy wrzucić na luz. Wręcz przeciwnie. W końcu wszystkie drobnoustroje mogą trafić razem z jedzeniem do naszych organizmów!
Naukowcy z niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR) przeanalizowali telewizyjne programy o gotowaniu pod kątem popełnianych błędów związanych z higieną. Jak raportuje dr Gaby-Fleur Böl, okazało się, że znani i lubiani kucharze średnio co 50 sekund popełniali małe błędy, a średnio co 2,5 minuty dopuszczali się rażących zaniedbań! Co zwróciło uwagę badaczy?
Do najpoważniejszych zaniedbań należały:
Co więcej, badacze sprawdzili również, jak zachowania kucharzy z programów telewizyjnych wpływają na odbiorców. Zebrano ochotników, którzy otrzymali zadanie obejrzenia losowo wybranego programu i odtworzenia potrawy przygotowywanej przez kucharza. Jak się okazało, uczestnicy eksperymentu powielali niehigieniczne zachowania gwiazd - poziom higieny był bardzo podobny.
Na podstawie przeprowadzonego eksperymentu naukowcy przygotowali zestaw porad dotyczących zachowania higieny w kuchni:
Więcej o tym, jak najlepiej układać jedzenie w lodówce:
Nie tylko na brudnych nożach i deskach do krojenia można przenieść drobnoustroje. Po użyciu należy też dobrze umyć tarki.
Mięsa drobiowego nie należy myć pod kranem, gdyż sprzyja to rozprzestrzenianiu się mikrobu Campylobacter jejuni - może się przenosić np. na gąbkę, a stamtąd do układu pokarmowego. Więcej o tym:
Surowe jajka przed użyciem należy sparzyć, skorupki wyrzucić od razu do kosza, a ręce dokładnie umyć. Dzięki temu unikniemy rozprzestrzeniania się Salmonelli, która potencjalnie może znajdować się na jajkach.
Powierzchnie w kuchni warto przecierać płynem antybakteryjnym po każdym użyciu (zwłaszcza gdy przygotowujemy surowe mięso). Zmniejszy to ryzyko zakażenia drobnoustrojami.
Nieprawidłowa higiena podczas przygotowywania posiłków może spowodować pojawienie się przykrych dolegliwości m.in. ze strony żołądka. Wdrożenie tych zasad w życie pomoże tego uniknąć, a przynajmniej zminimalizować ryzyko.