Rząd ogłosił nowe obostrzenia. Co z zakupami i sylwestrem?

Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia. Dotyczą one między innymi działania galerii handlowych oraz hoteli.

Koronawirus - nowe obostrzenia

W czwartek, podczas konferencji prasowej, Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił wprowadzenie kwarantanny narodowej od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku. Utrzymane zostaną dotychczasowe obostrzenia i zostaną wprowadzone nowe. Co to oznacza dla branży gastronomicznej i spożywczej? 

W trakcie kwarantanny narodowej nieczynne będą sklepy w galeriach handlowych - z wyłączeniem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii. Oznacza to, że przy zachowaniu restrykcji będzie można zrobić podstawowe zakupy. Ze względu na liczne nadużycia, ograniczona zostanie działalność hoteli. Będą mogli skorzystać z nich tylko przedstawiciele służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Otwarte będą również hotele pracownicze. Co to oznacza dla restauracji hotelowych? Nie zostały jeszcze podane szczegółowe wytyczne.

Źle się dzieje w gastronomii. IGGP: Masowe zwolnienia i bankructwa. Funkcjonuje jedynie 15 proc. lokaliGastronomia - obostrzenia prowadzą do bankructw i zwolnień

Obostrzenia - sylwester

Wprowadzono także zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową - od 31 grudnia od 19.00 do 1 stycznia do 6.00. Nie jest zalecane organizowanie spotkań towarzyskich poza gronem domowników. 

Koronawirus a dotychczasowe ograniczenia

Ponadto przedłużone zostaną dotychczasowe obostrzenia, dotyczące m.in. liczebności klientów w sklepach (1 osoba na m²), zakaz organizacji wesel, komunii czy konsolacji oraz działalności restauracji (sprzedaż posiłków jedynie na wynos lub z dowozem). Utrzymane też będą godziny dla seniorów.

Nowe obostrzenia mają uchronić społeczeństwo przed trzecią falą epidemii koronawirusa. Jak powiedział Niedzielski: 

Jeśli dojdzie do trzeciej fali "startującej" z poziomu 10 tys. przypadków dziennie, to system opieki zdrowotnej zostanie przeciążony.

Pełna lista obostrzeń znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia