Rząd ogłosił nowe obostrzenia. Co z zakupami i sylwestrem?

Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia. Dotyczą one między innymi działania galerii handlowych oraz hoteli.

Koronawirus - nowe obostrzenia

W czwartek, podczas konferencji prasowej, Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił wprowadzenie kwarantanny narodowej od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku. Utrzymane zostaną dotychczasowe obostrzenia i zostaną wprowadzone nowe. Co to oznacza dla branży gastronomicznej i spożywczej? 

W trakcie kwarantanny narodowej nieczynne będą sklepy w galeriach handlowych - z wyłączeniem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii. Oznacza to, że przy zachowaniu restrykcji będzie można zrobić podstawowe zakupy. Ze względu na liczne nadużycia, ograniczona zostanie działalność hoteli. Będą mogli skorzystać z nich tylko przedstawiciele służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Otwarte będą również hotele pracownicze. Co to oznacza dla restauracji hotelowych? Nie zostały jeszcze podane szczegółowe wytyczne.

Gastronomia w czasach pandemiiGastronomia - obostrzenia prowadzą do bankructw i zwolnień

Obostrzenia - sylwester

Wprowadzono także zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową - od 31 grudnia od 19.00 do 1 stycznia do 6.00. Nie jest zalecane organizowanie spotkań towarzyskich poza gronem domowników. 

Koronawirus a dotychczasowe ograniczenia

Ponadto przedłużone zostaną dotychczasowe obostrzenia, dotyczące m.in. liczebności klientów w sklepach (1 osoba na m²), zakaz organizacji wesel, komunii czy konsolacji oraz działalności restauracji (sprzedaż posiłków jedynie na wynos lub z dowozem). Utrzymane też będą godziny dla seniorów.

Nowe obostrzenia mają uchronić społeczeństwo przed trzecią falą epidemii koronawirusa. Jak powiedział Niedzielski: 

Jeśli dojdzie do trzeciej fali "startującej" z poziomu 10 tys. przypadków dziennie, to system opieki zdrowotnej zostanie przeciążony.

Pełna lista obostrzeń znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia

Więcej o: