Obostrzenia na święta w pigułce. Jak będzie wyglądało tegoroczne Boże Narodzenie? Co z sylwestrem? Wyjaśniamy

Jakie obostrzenia będą obowiązywać w Boże Narodzenie? Co z sylwestrem? Przypominamy, o jakich restrykcjach należy pamiętać w święta i Nowy Rok.

Koronawirus - obostrzenia na okres świąteczny

Tegoroczne święta i Nowy Rok dla wielu osób będą inne niż zwykle. Zamiast dużej wigilii - małe spotkanie w gronie najbliższych. Zamiast hucznej zabawy w sylwestra - powitanie Nowego Roku w domowym zaciszu. Przypominamy, jakie obostrzenia będą obowiązywać w najbliższym czasie. 

Wigilia i Boże Narodzenie - obostrzenia

W tym roku zaleca się, aby Boże Narodzenie celebrować w gronie najbliższych osób. Jeśli jednak zdecydujemy się udać w gości lub zaprosić bliskich, musimy pamiętać o limicie pięciu osób - nie są wliczani domownicy, czyli osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym. 

Co to oznacza w praktyce? Przykładowo: rodzice z jednym dzieckiem (domownicy) mogą zaprosić pięcioro gości. Jeśli w gospodarstwie domowym mieszka więcej niż pięć osób, nie muszą się obawiać, że przekraczają limit. 

Warto jednak pamiętać, że podczas pasterki również obowiązują ograniczenia - w świątyni może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Aby uniknąć stania na zewnątrz, lepiej zdecydujmy się obejrzeć transmisję z mszy w telewizji lub w na platformie internetowej.

Sylwester - zakaz przemieszczania się

W tym roku niestety nie będzie możliwości świętowania sylwestra w tradycyjny sposób. Obostrzenia dotyczące limitu gości zostają utrzymane. Ponadto obowiązuje zakaz poruszania się w dniach od 31 grudnia 2020 r. od godziny 19.00 do 1 stycznia 2021 r. do godziny 6.00. Wyjątkiem są czynności służbowe oraz nagłe sytuacje (np. wizyta w aptece). 

Zobacz wideo Co przygotować na sylwestra w mniejszym gronie? Proste, a genialne koszyczki z pastą jajeczną

Osoby, które chcą wziąć udział w nabożeństwie w Nowy Rok, również muszą pamiętać o limicie wiernych (1 osoba na 15 mkw). Nie udamy się także do restauracji, ale możemy zamówić posiłki na wynos (w godzinach, w których nie obowiązuje zakaz przemieszczania się) lub z dowozem. 

Obostrzenia mają obowiązywać co najmniej do 17 stycznia 2021 r.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.