Street food to wymysł naszych czasów? Nic bardziej mylnego. W Pompejach odkryto stragan sprzed dwóch tysięcy lat

Archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia w Pompejach. Znaleźli freski i pozostałości po dawnym straganie z przekąskami.

Street food to żadna nowość

Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia - w Pompejach znaleźli pozostałości po ulicznym straganie z jedzeniem sprzed dwóch tysięcy lat. Okazuje się, że street food święcił triumfy już w starożytności.

 

Stragan został odkryty na stanowisku Regio V, które nie jest udostępnione do zwiedzania. Znaleziono pozostałości termopilium (po łacinie oznacza to ladę z gorącymi napojami) z głębokimi otworami, gdzie umieszczano słoiki z terakoty. W niektórych pojemnikach zachowały się ślady po żywności. 

Na froncie lady znajdują się freski przedstawiające kurczaka oraz dwie kaczki wiszące do góry nogami. Można podejrzewać, że to właśnie z ich mięsa przygotowywane były sprzedawane przekąski

Massimo Ossana, dyrektor parku archeologicznego w Pompejach, jest bardzo podekscytowany znaleziskiem. Jak powiedział:

To jest niezwykłe odkrycie. Po raz pierwszy wykopano całe termopilium!

Poza termopilium archeolodzy wykopali zdobioną misę z brązu (znaną jako patera), ceramiczne słoiki do przyrządzania zup i gulaszów, butelki na wino oraz amforę. Jak mówi Valeria Amoretti, antropolożka:

Wstępne analizy wskazują, że symbole namalowane na przodzie lady przynajmniej częściowo miały pokazywać produkty, które sprzedawano na tym straganie.

Ekspertka dodała także, że w naczyniach znaleziono ślady wieprzowiny, wołowiny, ryb i ślimaków, co świadczy o dużej różnorodności produktów zwierzęcych wykorzystywanych do przygotowywania potraw. 

Zobacz wideo Naszła was ochota na street food? Przygotujcie domowego kebaba. U nas w tortilli

Pompeje - trochę historii

Pompeje to miasto zamieszkiwane niegdyś przez ok. 13 tys. osób, położone w dzisiejszych Włoszech,  zostało pogrzebane w 79 roku n.e. podczas erupcji wulkanu Wezuwiusz. Pompeje znajdują się ok. 23 km na południowy wschód o Neapolu. Pierwsze ślady dawnego miasta odkryto dopiero pod koniec XVI wieku. Obecnie funkcjonuje tam stanowisko archeologiczne, częściowo udostępnione do zwiedzania. Pompeje znajdują się na liście obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.