Najlepsze pączki w Warszawie. Gdzie co roku ustawiają się kolejki w Tłusty Czwartek?

Pączki w Warszawie znów będą się cieszyły ogromnym wzięciem. Gdzie warto je kupić w tłusty czwartek? Skorzystać z oferty renomowanych cukierni czy zaryzykować zakup w osiedlowym sklepiku?

Najlepsze cukiernie w Warszawie oferują wspaniałe pączki. Dlaczego akurat w tłusty czwartek?

Tłusty czwartek to jeden z najbardziej lubianych dni w roku. Najlepsze pączki w Warszawie znów będą się doskonale sprzedawały. Skąd się jednak wzięło to słodkie święto? Pewne jest, że takie wypieki znali już starożytni Rzymianie. Myli się jednak ten, komu wydaje się, że nad Tybrem zajadano się słodkimi ciastkami z polewą. Wręcz przeciwnie: wówczas pączki nadziewano słoniną. 

W dawnej Polsce tradycja jedzenia pączków na słodko pojawiła się dość późno, bo dopiero w XVI w. Wspominał o nich Mikołaj Rej, później zaś uświetniały uczty na królewskim dworze - choćby za panowania Augusta III Sasa. Z czasem bardzo się upowszechniły i są obecnie bardzo popularnym deserem w polskich domach. W sam tylko tłusty czwartek konsumuje się je w ilości zbliżonej do liczby 100 milionów sztuk.

Najlepsze cukiernie: Warszawa. Gdzie warto pójść po pączki?

W tłusty czwartek najlepsze cukiernie w Warszawie prześcigają się, żeby przyciągnąć do siebie klientów. Sposoby są różne - niektóre z nich mogą pochwalić się całymi dziesięcioleciami tradycji, inne zasłużyły sobie na uwagę w ostatnich latach. 

Do kultowych miejsc na kulinarnej mapie stolicy należą z pewnością:

  • Cukier Puder, ul. Noakowskiego 10
  • Piekarnia z tradycją Wolińscy, ul. Grójecka 78
  • Pracownia cukiernicza ''Zagoździński'', ul. Górczewska 16
  • Cukiernia Gieryszewski, ul. Piękna 16, ul. Świderska 135A 
  • Cukiernia Zosicz, ul. Żelazna 64
  • Cukiernia Irena, ul. Zakopiańska 20

Wśród najlepszych cukierni w Warszawie serwujących pączki trzeba oczywiście wymienić Cukiernię Lukullus, która ma już na swoim koncie triumf w plebiscycie ''Gazety Wyborczej'' na najlepsze pączki w Warszawie (2017). Tym razem klientów kusić będzie ''pączek warszawski'' z nadzieniem z róży damasceńskiej. W rywalizacji ważne będą też produkty z oferty cukierni Meryk i Miss Mellow. Z uwagi na wysoką cenę, ale też osoby właścicielek zwraca się uwagę na pączki z cukierni Słodki Słony Magdy i Lary Gessler.

Zobacz wideo Wielki test warszawskich pączków

Najlepsze pączki w Warszawie - w nieco mniej tradycyjnym wydaniu 

Czy najlepsze pączki w Warszawie to jedynie tradycyjne wypieki z lukrem i konfiturą różaną? Oczywiście, że nie. Przykładem może być Sucré Pâtisserie (ul. Walecznych 74), gdzie oferuje się pączki z czarną porzeczką i fiołkiem lub solonym karmelem. W MOD Donuts dostaniemy słodkości w formie donutów w kolorowych polewach i włoskie bomboloni. Z kolei El Krepel (ul. Śniadeckich 12/16) oferuje pączki z błyszczącą polewą w wielu wariantach.  

Najlepsze pączki: Warszawa. Propozycje dla wegan

Tłusty czwartek jest dniem, gdy po słodkości chętnie sięgają też osoby stawiające na dietę wegańską. Co roku lista lokali serwujących takie słodycze się wydłuża. Często są to również lżejsze, bardziej dietetyczne pączki, które skuszą osoby dbające o zdrowe odżywianie i figurę także w tłusty czwartek. W wielu rankingach wśród miejsc, gdzie warto udać się po najlepsze wegańskie pączki w Warszawie, widnieje Cukiernia Baja (ul. Solec 81b/ 62a). Tegoroczna oferta obejmuje pączki z kremem adwokatowym (posypka czekoladowa) i z różą (oblane lukrem pomarańczowym). Pączkami będą też kusić między innymi Wegeneracja i Krowarzywa. 

Zobacz też: Oponki serowe: pyszna przekąska w sam raz do kawy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.