Tłusty czwartek 2021 - kiedy wypada? Co przygotować? Podpowiadamy

Kiedy jest tłusty czwartek? Data jest ruchoma, ale znana dla każdego wielbiciela okrągłych, słodkich bułeczek smażonych w głębokim tłuszczu. Kiedy przypada tłusty czwartek i co na niego przygotować? Podpowiadamy.

Tłusty czwartek 2021

Co to jest tłusty czwartek? To dla wielu jedno z ważniejszych kulinarnych świąt w roku. To chyba jedyna okazja, by bezkarnie objadać się tłustymi pączkami i faworkami, bez bycia ocenianym. Wręcz przeciwnie - uważa się, że tego dnia trzeba zjeść przynajmniej jednego pączka - na szczęście. 

Tłusty czwartek data

Kiedy przypada tłusty czwartek? To święto szczególnie wyczekiwane przez wiele osób. W końcu pączki i inne słodkości można jeść przez cały rok, ale nigdy nie smakują tak, jak tego dnia.

Tłusty czwartek? Data jest ruchoma. Co roku obchodzimy go w nieco innym terminie. Jest zależny od Wielkanocy bowiem wypada w ostatni czwartek przed Środą Popielcową, a ta z kolei przypada na 46 dni przed świętami wielkanocnymi.

Zobacz wideo Galaktyczne, kolorowe, pyszne - najlepsze pączki i donaty na tłusty czwartek

Kiedy wypada tłusty czwartek?

Rok temu dzień pączka przypadał na 20 lutego, czyli nieco później, niż w tym roku. Tegoroczne święto pączka wypada bowiem 11 lutego.

Co na tłusty czwartek?

Tego dnia nie liczymy kalorii. Statystycznie każdy Polak zjada 2,5 pączka, co całościowo zamyka się w liczbie około 100 milionów słodkich bułeczek. Zatem pierwszą przekąskę już mamy - pyszne, pulchniutkie pączki. Jeśli szukacie przepisu, koniecznie zajrzyjcie do osobnego artykułu:

Pączki z różą, lukrem i skórką pomarańczowąJak zrobić pączki, czyli przygotowujemy się na tłusty czwartek 2021

Co na tłusty czwartek poza pączkami? Drugą najpopularniejszą słodkością są faworki zwane chrustem. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Zobaczcie, jak je zrobić:

Prosty przepis na faworki przyda się szczególnie w czasie karnawału. Zdjęcie ilustracyjneProsty przepis na faworki: jak przygotować ten znany przysmak?

Co jeszcze je się w tłusty czwartek? Wszystko, co tłuste, słodkie i grzeszne. Gniazda hiszpańskie, pączki z dziurką, minipączki, czekoladki, drożdżówki i inne ulubione słodkości. Pomimo społecznego przyzwolenia na objadanie warto jednak pamiętać, by rzeczywiście nie przesadzić. Pączki to sporo kalorii:

Ile kalorii ma pączek? Sprawdzamy! Zdjęcie ilustracyjneIle kalorii ma pączek? Sprawdź koniecznie przed tłustym czwartkiem 2021!

Tłusty czwartek 2021 - jak wy go obchodzicie? Co się u was robi tego dnia? Team pączki, a może team faworki?

Więcej o: