Wielki post 2021. Kiedy się zaczyna? Ile dni trwa wielki post? Wyjaśniamy

Wielki post to ważny czas w roku dla chrześcijan, którzy przygotowują się do Wielkanocy. Rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa 40 dni. Oznacza to, że wielki post 2021 rozpoczął się 17 lutego i potrwa do 1 kwietnia, czyli do Wielkiego Czwartku.

Kiedy zaczyna się wielki post 2021?

Wielki post tradycyjnie rozpoczyna się w Środę Popielcową. W tym roku był to 17 lutego. Data za każdym razem zmienia się, ponieważ jest to święto ruchome uzależnione od terminu Wielkanocy. Tego dnia katolików obowiązuje post ścisły. Oznacza to, że wierni mogą zjeść tylko trzy posiłki, w tym jeden do syta. Poza tym należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Z Środą Popielcową, czyli dniem, kiedy zaczyna się wielki post, związany jest też zwyczaj posypywania głów popiołem podczas mszy. To symbol aktu pokuty i żałoby, który przypomina także o śmiertelności człowieka. Popiół pochodzi z palm poświęconych w ubiegłym roku w trakcie Niedzieli Palmowej.

Zobacz wideo Wielkanoc coraz bliżej. Zobaczcie nasz test majonezów. Który zwycięży?

Ile trwa wielki post 2021?

Być może nie każdy wie, kiedy kończy się wielki post. Według tradycji trwa 40 dni i kończy się liturgią mszy Wieczerzy Pańskiej, czyli w Wielki Czwartek. W tym roku przypada on 1 kwietnia. Długość związana jest z czasem, który Jezus Chrystus spędził na pustyni. Liczba ta odnosi się także do trzech innych ważnych wydarzeń biblijnych: 40 dni potopu, 40 lat pielgrzymki do ziemi obiecanej oraz 40 dni, które Mojżesz spędził na Górze Synaj.

Warto pamiętać, że post ścisły obowiązuje nie tylko w Środę Popielcową. Wierni powinni przestrzegać go również w Wielki Piątek. W tym roku będzie to 2 kwietnia.

Wielki post 2021. Co zjeść na obiad?

W związku z tym, że wielki post wiąże się z przestrzeganiem pewnych reguł żywieniowych, być może część osób zastanawia się, jakie dania postne można w tym czasie przygotować. Wiele osób unika przede wszystkim potraw z mięsem, choć niektórzy rezygnują też np. ze słodyczy czy alkoholu.

Co w takim razie zjeść na obiad w trakcie wielkiego postu, jeżeli nie chce się jeść mięsa? Wybór jest naprawdę spory. Możecie na przykład sięgnąć po kopytka, różnego rodzaju pierogi (np. z kapustą i grzybami albo ruskie), makarony z bezmięsnymi sosami czy chociażby pyzy ziemniaczane, też oczywiście bez mięsa. 

Miłośnicy kotletów nie muszą tego dnia wcale z nich rezygnować. Można przecież przygotować wersję wegetariańską, np. kotlety jajeczne czy sojowe. Zadowoleni będą też fani naleśników czy placków ziemniaczanych (koniecznie spróbujcie takich z piekarnika!) lub placków z cukinii. Jak widać, wybór jest naprawdę spory, a rezygnacja z potraw mięsnych wcale nie oznacza, że będziemy chodzić głodni. Można przyrządzić naprawdę szybkie i proste potrawy, które będą smaczne i sycące. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA