Jak będzie wyglądać Wielkanoc 2021? Eksperci nie mają złudzeń. Raczej czekają nas obostrzenia

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądać Wielkanoc 2021. Czy powinniśmy spodziewać się obostrzeń? Święta spędzimy tylko w gronie najbliższej rodziny? Swój scenariusz przedstawili epidemiolodzy w rozmowie z RMF FM.

Wielkanoc 2021. Jak będzie wyglądać?

Tegoroczne święta wielkanocne mogą minąć pod znakiem obostrzeń. Eksperci w rozmowie z reporterem RMF FM przewidują, że jeszcze przez ponad miesiąc będzie wzrastać liczba zachorowań na COVID-19. Niewykluczone, że będzie to nawet kilkanaście tysięcy dziennie.

Zobacz wideo Przepisy wielkanocne - na ciasta i galaretkowe jajka!

Profesor Krzysztof Tomasiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, twierdzi, że sezon na wirusy, a zatem także na nowe mutacje koronawirusa, kończy się właśnie po Wielkanocy. Dużych nadziei upatruje również w prowadzonym w Polsce programie szczepień.

Tomasiewicz twierdzi, że względnej stabilizacji można spodziewać się dopiero latem. "Najważniejsze, żebyśmy na jesieni nie wrócili do scenariusza z ubiegłego roku" - dodaje. Specjalista zaznacza, że tylko szczepienia mogą pomóc nam w uniknięciu jesiennej fali zakażeń.

Wielkanoc 2021 w małym gronie?

Pod koniec lutego o tym, jak może wyglądać Wielkanoc 2021, mówił również minister zdrowia. Adam Niedzielski ostrożnie wypowiadał się na temat scenariuszy dotyczących tegorocznych świąt. 

Nastawienie rządu jest takie, żeby w miarę możliwości dokonywać odważnych, luzujących kroków. Teraz mamy przyspieszenie trzeciej fali i oczywiście to przekreśla możliwość podejmowania tych odważnych decyzji. Ale generalnie trzeba wyraźnie powiedzieć, że nasza tolerancja liczby zachorowań zdecydowanie rośnie.

Co w takim razie z łagodzeniem obostrzeń na Wielkanoc 2021? Minister zdrowia nie zaleca hurraoptymizmu. "Nie rozważamy konkretnego rozwiązania w tej chwili, bo jest jeszcze ponad miesiąc [...]. Ale nasze nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące" - mówił na konferencji prasowej.

Jeśli będzie kontynuacja trendu wzrostowego, to prawdopodobnie taki scenariusz będzie rozważany, by Wielkanoc spędzić w domu

- powiedział później reporterom RMF FM.

Pisaliśmy również o tym, że decyzji w sprawie Wielkanocy 2021 nie podjął też jeszcze Kościół. "Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Coś będzie wiadomo w połowie marca" - powiedział "Rzeczpospolitej" ks. kanonik dr Marcin Sawicki, rzecznik archidiecezji warmińskiej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.