Nowe obostrzenia na Wielkanoc? Możliwe zaostrzone limity w supermarketach

Wielkanoc coraz bliżej, ale wciąż nie wiadomo, czy w czasie tegorocznych świąt będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia. Niewykluczone, że czekają nas zaostrzone limity w sklepach. Przychylni restrykcjom są rządowi eksperci.

Wielkanoc 2021. Będą nowe obostrzenia?

O ewentualnym zaostrzeniu restrykcji na Wielkanoc dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Obostrzeniom przychylni są rządowi eksperci, a ich pomysły zaczynają zdobywać również poparcie niektórych ministrów.

Proponowane są dwa rodzaje działań. Jak donosi RMF FM, w galeriach handlowych w całej Polsce przed Wielkanocą miałyby zostać zamknięte sklepy. Drugi pomysł to wprowadzenie ostrzejszych limitów w supermarketach i hipermarketach. Proponowane jest także wydłużenie godzin otwarcia sklepów, aby ruch w nich bardziej rozłożyć w czasie i dzięki temu zmniejszyć ryzyko nadmiernego tłoku.

Zobacz wideo "Kolejne pandemie to tylko i wyłącznie kwestia czasu"

To, czy nowe obostrzenia na Wielkanoc zostaną wprowadzone, będzie zależało od liczby zakażeń. W środę rano ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu doby odnotowano 17 260 zakażeń. Gdy zestawi się to z danymi sprzed równo tygodnia, widać, że liczba nowych przypadków wzrosła o 1562. Zmarło 398 osób.

Wielkanoc 2021. Jak będzie wyglądać?

Już jakiś czas temu epidemiolodzy mówili, że raczej powinniśmy spodziewać się obostrzeń na Wielkanoc. Profesor Krzysztof Tomasiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, twierdzi, że sezon na wirusy, a zatem także na nowe mutacje koronawirusa, kończy się właśnie po Wielkanocy. Stabilizacji powinniśmy spodziewać się latem.

Głos w sprawie obostrzeń na święta zabrał też minister zdrowia Adam Niedzielski. Na konferencji prasowej w lutym mówił, że na razie konkretne rozwiązania nie są rozważane, bo wówczas do Wielkanocy był jeszcze ponad miesiąc. "Ale nasze nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące" - dodał.

Jeśli będzie kontynuacja trendu wzrostowego, to prawdopodobnie taki scenariusz będzie rozważany, by Wielkanoc spędzić w domu

- powiedział potem reporterom RMF FM.

Obostrzenia w Polsce

Warto przypomnieć, że obecnie zaostrzone zasady panują w województwie warmińsko-mazurskim. Zamknięte są tam sklepy w galeriach handlowych, a także kina, teatry, muzea i galerie sztuki, hotele i inne miejsca noclegowe dla turystów czy baseny, stoki narciarskie i korty tenisowe.

Takie same restrykcje od najbliższej soboty, czyli od 13 marca, zostaną wprowadzone także w województwie pomorskim. Ma to związek z wysoką liczbą zakażeń w obu regionach. Na razie mają obowiązywać do 20 marca.

W pozostałej części Polski na razie takich restrykcji nie ma. Sklepy w galeriach są otwarte, działają też kina i teatry, hotele mogą przyjmować turystów, można też skorzystać z basenów, stoków narciarskich czy kortów tenisowych. Wciąż w całym kraju zamknięte są restauracje - mogą serwować jedynie dania na wynos i z dowozem. Być może gastronomia zostanie otwarta po Wielkanocy, ale pod pewnymi warunkami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.