Ile można trzymać w lodówce gotowane jajka? Sprawdzamy

Trzymacie ugotowane jajka w lodówce przez kilka tygodni? Wiemy, że to się zdarza. Wiemy też, że potem bywają zjadane. A to stanowczo odradzamy. Sprawdzamy, kiedy lepiej wyrzucić jajka.

Do kiedy zjeść ugotowane jajka?

Zdarza się, że ugotowane jajka zalegają w naszych lodówkach czasem nawet tygodniami, zanim zdecydujemy się je zjeść. A i wtedy pojawia się - słusznie - wątpliwość, czy to aby nie za późno. Jak długo po ugotowaniu nadają się do spożycia?

Ten problem poruszyli eksperci z amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). W artykule, który można znaleźć na stronie instytucji, wykazali, że ugotowane jajka, zarówno te obrane, jak i w skorupce, należy zjeść nie w ciągu kilku tygodni, a dni. Mowa konkretnie o maksymalnie tygodniu od ugotowania. Takie jajka należy jednak przechowywać w lodówce - trzeba je tam włożyć, gdy tylko ostygną, ponieważ wysoka temperatura wzmaga rozwój bakterii. Jeśli są nieobrane, mogą leżeć "luzem", zaś obrane powinny znaleźć się w zamkniętym pojemniku, by nie obeschły.

Zobacz wideo Królowa śniadań, czyli pasta jajeczna na trzy sposoby.

Ważne też, by po wyjęciu z lodówki odpowiednio je ogrzewać. Większość z nas po prostu wyjmuje i zjada. Eksperci z FDA zalecają, by najpierw ogrzać je do temperatury 75 stopni Celsjusza. Jednak uwaga na mikrofalę - jajek nie powinno się w podgrzewać w tym urządzeniu. Więcej o tym:

Mikrofalówka może znacząco ułatwić życie, ale - jak każde urządzenie elektryczne - wymaga ostrożnościNawet winogrono może zniszczyć mikrofalówkę. Tych produktów do niej nie wkładaj, jeśli nadal chcesz ją mieć

Data na opakowaniach nie musi świadczyć o zepsuciu

Pamiętajmy też o terminach podanych przez producentów. Większość osób nie odróżnia daty minimalnej trwałości od terminu przydatności do spożycia. Jajka oznacza się tym pierwszym, który wskazuje, do którego momentu jajko zachowa najlepsze właściwości - nie musi jednak oznaczać, że się zepsuło. Oczywiście jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości do co świeżości, lepiej się ich pozbyć, nawet jeśli jeszcze nie przekroczyły daty nadrukowanej na opakowaniu. 

Wyrzucasz jajka po terminie? Być może całkiem niepotrzebnie marnujesz jedzenieWyrzucasz jajka po terminie? Być może niepotrzebnie marnujesz jedzenie

Więcej o: