Trwa sezon na fiołki wonne - idealne do deserów i herbat. Gdzie ich szukać i jak zbierać? [PORADNIK]

Wiosną fioletowe dywany rozściełają się tuż pod naszymi stopami. Fiołki wonne można spotkać nawet w centrach miast, choć stamtąd lepiej ich nie zbierać. A skąd można i do czego w ogóle wykorzystać te drobne kwiatuszki?

Wiosenne dywany fiołków wonnych

Fiołki wonne to piękne, drobne kwiatki o kolorze, którego nie da się przeoczyć wśród wiosennej zieleni trawników. Gęsto porastają leśne polanki, łąki, a nawet przydroża i miejskie skwerki. Pojawiają się już pod koniec marca i w kwietniu i cieszą oczy przechodniów. Ale nadają się nie tylko do oglądania.

Fiołki wonne
Fiołki wonne fot. simona pavan / shutterstock.com

Fiołki wonne są jadalne... i pyszne

Fiołki wonne doskonale sprawdzą się w kuchni - są jadalne, a przede wszystkim bardzo smaczne. Do jedzenia nadają się zarówno same kwiaty, jak i młode listki. Można jeść je na surowo. W takiej postaci będą wspaniałą dekoracją wiosennych sałatek, a także deserów. Można je także kandyzować, ususzyć lub zamienić na syrop na kaszel, nalewkę albo słodki syrop, który posłuży za genialną bazę do lemoniady, słodzik do herbaty czy sos do lodów, ciast i deserów. Jeśli zaś utrzemy w moździerzu cukier z płatkami fiołków i ususzymy go na pergaminie przez noc, otrzymamy bardzo aromatyczny i przepięknie wyglądający słodzik oraz dekorację.

Zobacz wideo

Jak zbierać fiołki wonne?

Fiołki wonne nie są objęte ochroną, można więc zbierać je do woli. Jednak - jak ze wszystkim - warto zachować umiar i podzielić się z owadami, przede wszystkim pszczołami. Podczas zbiorów pamiętajmy też, by nie niszczyć innych roślin, które rosną w pobliżu. Na poszukiwania najlepiej wybrać się w miejsca oddalone od miast i dróg, ponieważ łatwo wchłaniają zanieczyszczenia z powietrza i gleby, a takich dodatków w naszych kuchniach raczej nie potrzebujemy. Fiołki można też posiać we własnym ogródku.

Najlepiej zbierać je w słoneczny dzień, przed południem - wtedy wyglądają i pachną najlepiej. Nie powinno się trzymać ich w foliowej torbie czy wiaderku, gdyż zwiędną. Koszyk sprawdzi się zdecydowanie lepiej.

Fiołki wonne - właściwości

Charakterystyczne fioletowe kwiatuszki są nie tylko miłe dla oka, nosa czy kubków smakowych, lecz także dla samego organizmu. Są bogatym źródłem witaminy C, a także saponin, które działają przeciwzapalnie i moczopędnie, triterpen, które poprawiają kondycję skóry oraz flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Często stosuje się je jako wsparcie w leczeniu kaszlu, gorączki, chorób oczu czy na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego. Ciekawostką jest, że używano ich już w starożytności. Uchodziły za święte rośliny - symbolizowały miłość i płodność, dlatego były podstawowym składnikiem eliksirów miłości.

Więcej o: