Sezon na pokrzywy trwa. A co z nich zrobić? Leśnicy z Lasów Państwowych podpowiadają: ciasto!

Pokrzywa dobra na wszystko, a szczególnie do ciasta. Czy może być lepsze źródło rekomendacji niż pracownicy Lasów Państwowych? Podali superprosty przepis na pyszny wypiek. Potrzeba tylko kilku składników.

Pokrzywa to zioło już nieco zapomniane, choć powoli zaczyna powracać do naszych kuchni. I bardzo dobrze, bo to jedna z tych roślin, które mają naprawdę dobry wpływ na nasze zdrowie, a w dodatku rośnie dosłownie pod nosem. O jej działaniu prozdrowotnym pisaliśmy niedawno, tak samo jak o tym, jak pozbawić jej właściwości parzących. Więcej o tym:

Pokrzywa nadaje się zarówno do naparów oraz herbat, jak i zup, sałatek czy koktajli. Doskonale sprawdzi się też jako składnik ciast. Przepis na bardzo prosty wypiek pojawił się ostatnio na Facebooku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Przygotowanie takiego ciasta jest bardzo proste, a przy okazji w duchu zero waste, co wyjdzie nam na zdrowie - dosłownie. Napar powstały po blanszowaniu pokrzyw można wypić. Pozwoli między innymi oczyścić organizm z toksyn, obniżyć poziom cukru, wesprze pracę układu moczowego, a także pomoże złagodzić stres.

Zobacz wideo Lubicie proste ciasta? Nasze jogurtowe jest super delikatne. Musicie go spróbować!

Ciasto z pokrzywą - składniki:

  • 2 szklanki liści pokrzywy
  • 2-4 jajka w zależności od wielkości (małych więcej, dużych mniej; jeśli używamy średnich, wystarczą 3)
  • szklanka cukru
  • szczypta soli
  • szklanka oleju
  • 2 szklanki mąki
  • 1-2 łyżeczki proszku do pieczenia

Ciasto z pokrzywą - przepis krok po kroku:

Pokrzywę myjemy i drobno siekamy, po czym sparzamy we wrzątku i odciskamy na sicie. Możemy też sparzyć i zblendować, co jak czytamy w poście, może być problematyczne ze względu na włókna. Pokrzywy mieszamy z olejem. W osobnej misce miksujemy jajka z cukrem i solą, dodajemy pokrzywy i łączymy składniki. Na koniec dodajemy mąkę i proszek do pieczenia. Warto je wcześniej przesiać oraz wsypać do ciasta w dwóch turach - dzięki temu łatwiej będzie rozbić grudki, a ciasto będzie bardziej puszyste. Masę przelewamy do blaszki wyłożonej pergaminem i pieczemy w 180 stopniach Celsjusza do godziny. Jakiś czas przed końcem pieczenia warto wbić patyczek - jeśli będzie suchy, ciasto można wyjąć i ostudzić.

Dalsze udoskonalenia, w tym przekładanie bitą śmietaną i owocami według fantazji kucharza. Bez przekładania też pyszne, a szczególnie podczas wypraw do lasu

- czytamy w poście.

Zobaczcie też inne sezonowe zioło, które pysznie sprawdzi się w kuchni:

Nas namawiać nie trzeba - zjemy i z kremem, i solo. A wy co sądzicie o takim wypieku? Może mieliście okazję robią podobne ciasto samodzielnie?

Więcej o:
Copyright © Agora SA