Sezon na szparagi 2021. Kiedy pojawią się szparagi? Kiedy będą najtańsze?

Szparagi mają doskonałe wartości odżywcze a co najważniejsze mają bardzo mało kalorii. Bogate w błonnik, witaminę C czy wapń, mają także właściwości moczopędne, dlatego są polecane do spożycia, kiedy dolega nam infekcja dróg moczowych. Zawarta w nich asparagina wspomaga pracę nerek i odpowiada za prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. Dodatkowo, szparagi zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów. Kiedy wypada sezon na szparagi 2021? Kiedy można kupić jej najtaniej?

Szparagi - sezon 2021

Szparagi zawierają sporo cennych składników odżywczych dlatego warto aby stały się dodatkiem do naszych potraw, szczególnie wtedy kiedy zamierzamy zrzucić parę kilogramów. Dzięki ich niskiej kaloryczności znajdują one zastosowanie w diecie odchudzającej. Kiedy pojawią się szparagi w tym roku? Kiedy jest najlepszy czas na szparagi?

Sezon na szparagi trwa tylko dwa miesiące dlatego nie wolno go przegapić. Najlepszym czasem na zakup tego wdzięcznego produktu jest maj i czerwiec. Oczywiście w pozostałych miesiącach pędy są również dostępne w sklepach, ale ich wartości odżywcze oraz smakowe są z pewnością niższe od tych z przełomu wiosny i lata. 

Możemy wyróżnić trzy najczęściej występujące w sprzedaży rodzaje szparagów:

  • Szparagi zielone - są najcieńsze, natomiast są najbardziej wyraziste w smaku. Dzięki swojej miękkości nie wymagają obierania przed gotowaniem. W składzie posiadają wiele składników mineralnych, m.in. potas, magnez, fosfor oraz wapń.
  • Szparagi białe - ich smak jest delikatniejszy od zielonych. Są również grubsze i twardsze od zielonych. Powoduje to, że należy obierać je przed gotowaniem.
  • Szparagi fioletowe - są mniej popularne i znane niż białe czy zielone. Są odmianą trudną do uprawy. Głównie z tego względu, że ich fioletowy kolor utrzymuje się dość krótko.

Szparagi 2021. Kiedy szparagi będą najtańsze?

Wiesz już, kiedy jest najlepszy sezon na szparagi 2021 oraz w jakich miesiącach warzywa mają najwięcej właściwości odżywczych. Szparagi możemy kupić także w pozostałych miesiącach jednak ich właściwości mogą się znacznie różnić od tych sezonowych, będą też najdroższe. Kiedy szparagi będą najtańsze? Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na cenę jest obfitość plonów. Szparagi będą najtańsze w sezonie, kiedy ich ilość u sprzedawcy będzie bardzo duża. Należy pamiętać, że sezon niestety jest krótki więc nie można go przegapić. Na razie wiosna zapowiada się chłodno, ale wilgotno, co pozwala mieć nadzieję na obfite plony szparagów, a co za tym idzie, ich niską cenę. 

Aktualnie, tuż przed sezonem, pęczek szparagów można kupić za ok 15-20 zł. W sezonie ich cena powinna spaść poniżej 10 zł, choć na początku maja może znacznie podskoczyć. 

Zobacz wideo Spróbujcie koniecznie

Sezon na szparagi 2021. Jak wybrać dobre szparagi?

Warto również wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze jak najlepszych szparagów. Kupując wybieramy twarde, jędrne pędy – miękkie będą miały gorszy smak. Zwróc uwagę, żeby na główkach szparagów nie było pleśni. Warto je także powąchać i sprawdzić, czy zapach jest "świeży". 

Zobacz też: Jak rośnie ogórek? Porady jak krok po kroku rozpocząć uprawę ogórków

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.