Krajowe szparagi po 30 złotych, a to nie najdroższe warzywo. Niektóre ceny mocno zaskakują

W sklepach i na straganach sezonowe owoce i warzywa kuszą coraz bardziej. Większość cen nie wzbudza emocji, jednak są pozycje, które zwalają z nóg. Co kupimy najdrożej?

Ceny warzyw i owoców krajowych - niektóre zaskakują

Późna wiosna to czas, w którym coraz chętniej rozglądamy się za sezonowymi owocami i warzywami. Nowalijki kuszą jaskrawymi kolorami, pięknie prezentują się na straganach i szczególnie teraz, po przeciągniętej zimie, mamy ochotę na dawkę świeżych i zdrowych produktów. W sklepach pojawia się sporo pozycji importowanych jednak i krajowe powoli wchodzą do sprzedaży. Niestety to te drugie są na razie najdroższe.

Sezon na truskawki krajowe w tym roku w pełni rozkręci się prawdopodobnie kilka tygodni później niż w poprzednich latach. Więcej o tym:

TruskawkiW tym roku trochę poczekamy na krajowe truskawki. Ceny? "Tanio nie będzie"

Truskawki polskie jednak już powoli pojawiają się w sprzedaży. Ich cena jednak jest dość wysoka. Według danych z giełdy w podwarszawskich Broniszach za kilogram zapłacimy nawet 33 zł. W pełni sezonu cena zwykle wynosi około 8 zł, więc różnica jest naprawdę spora.

Szparagi to druga najpopularniejsza pozycja w maju. Sezon na nie trwa zaledwie kilka tygodni, więc chętnie je kupujemy i wykorzystujemy na przykład w szaszłykach albo pysznym obiedzie z kurczakiem:

Kurczak, suszone pomidory, szparagi - genialna opcja na obiadKurczak, suszone pomidory, szparagi - genialna opcja na obiad

Szparagi już od kilku tygodni możemy znaleźć w wielu sklepach. Ich cena jednak mocno zaskakuje. Kilogram tych krajowych na giełdzie w Broniszach dostaniemy za nawet 30 złotych, a bywa, że w sklepach tyle samo zapłacimy za sam pęczek, który kilograma nie waży.

Fasolka szparagowa ma także wielu fanów, szczególnie w pierwszych ciepłych miesiącach. Jeśli późną wiosną nie wyobrażacie sobie obiadu bez tego dodatku, być może zechcecie się jeszcze trochę wstrzymać, bowiem cena (przynajmniej na giełdzie w Broniszach) sięga nawet 45 zł za kilogram.

Zobacz wideo Do czego truskawki? Najlepiej do boskiego sernika na zimno. Sprawdźcie nasz przepis
Jeśli chodzi o nowalijki, to ceny lokalne, które widzimy na bazarze, nie muszą mieć wiele wspólnego z sytuacją dla całego kraju. Dlatego nie traktowałbym pojedynczych doniesień o horrendalnych cenach jako reguły. Ale nowalijki są rzeczywiście droższe, gdyż wegetacja roślin ruszyła później ze względu na chłodną wiosnę

- tłumaczył w rozmowie z Gazeta.pl Jakub Olipra, ekonomista Crédit Agricole Bank Polska.

Warzywa i owoce sezonowe pojawiły się już waszych miejscowościach? Ceny wyglądają podobnie?

Więcej o: