Sezon powoli się zaczyna, ale nie każdy może je jeść. A co z pupilami? Czy psy mogą jeść truskawki?

Czy psy mogą jeść truskawki? To pytanie pojawia się w głowie wszystkich właścicieli czworonogów, którzy dbają o to, co trafia do ich misek. Niektóre owoce i warzywa, jak na przykład cebula, są dla nich trujące, lepiej więc, by nie została przez nie zjedzona. A czy psy mogą jeść truskawki? Sprawdzamy.

Sezon na truskawki

Truskawki to chyba najbardziej lubiane przez Polaków owoce. Te krajowe pojawiają się późną wiosną i zwykle możemy zajadać się nimi przez dobrych kilka tygodni. W tym roku co prawda szczyt sprzedaży ma się przesunąć, jednak na straganach już powoli możemy je znaleźć.

TruskawkiW tym roku trochę poczekamy na krajowe truskawki. Ceny? "Tanio nie będzie"

Truskawki mają masę dobrych właściwości. Są bogatym źródłem witaminy C i antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia oraz mają działanie przeciwnowotworowe. Wspierają też pracę wątroby, nerek oraz jelit, a także przemianę materii. Są bardzo słodkie, mimo to mają stosunkowo niewiele kalorii (33 kcal na 100 g) i niski indeks glikemiczny.

Truskawki, choć są bardzo lubiane przez wiele osób, nie powinny być spożywane przez niektóre z nich. Mowa w szczególności o alergikach. Uczulenie na truskawki jest powszechnym problemem - może spowodować szereg dolegliwości, od mrowienia języka, przez nudności i biegunki, po bardzo niebezpieczny skurcz dróg oddechowych. Ponadto owoców tych powinny unikać także osoby uczulone na salicylany, których w truskawkach jest sporo, a także te z problemami ze strony układu trawienia. Skoro niektórzy muszą ich sobie odmówić, czy psy mogą jeść truskawki?

Zobacz wideo Co zrobić z truskawkami? Genialne brownie z musem czekoladowym. Ale jeśli w pieczeniu towarzyszy wam pies, z czekoladą uważajcie - może mu zaszkodzić!

Czy psy mogą jeść truskawki?

Jeśli zastanawia was, czy psy mogą jeść truskawki, przychodzimy z dobrą wiadomością. Te owoce są tak samo dobre dla czworonogów, jak jabłka czy arbuzy. Nie zawierają trujących substancji, więc bez obaw możemy podawać je psom. Podobnie jednak jak w przypadku ludzkich organizmów, także u psów zbyt duża liczba truskawek może spowodować ból brzucha oraz biegunki, należy więc zachować umiar w częstowaniu pupili.

TruskawkiTruskawki pojawiają się w sklepach. Czy można jeść je z szypułkami? Sprawdzamy

Czy psy mogą jeść truskawki? Tak, ale pod warunkiem, że nie będą oprószone cukrem, zamoczone w śmietanie czy w towarzystwie innych dodatków. Zwierzęta te powinny dostawać jedzenie nieprzyprawione, w przeciwnym wypadku może im zaszkodzić. Truskawki można jednak zmiksować z bananami czy arbuzami i takim szejkiem poczęstować czworonogi. Ciekawą opcją na ochłodę jest także zamrożenie takiego szejka i podanie psom w formie loda.

Więcej o: