Czas na szczaw. Ale nie wszyscy powinni go jeść. Wyjaśniamy, kiedy lepiej się wstrzymać

Szczaw do słoika, a potem do zupy, to najpopularniejsze zastosowanie tej rośliny. Dzięki temu możemy cieszyć się pyszną szczawiową nawet w środku zimy. Okazuje się jednak, że nie każdemu pisana jest ta przyjemność. Kto nie powinien jeść szczawiu?

Sezon na szczaw

Maj to sezon na młody szczaw. W tym czasie jest najsmaczniejszy i ma największe stężenie prozdrowotnych składników. Warto więc sięgać po niego i przygotować pyszną szczawiówkę. Zupa szczawiowa przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych polskich zup. Inni zaś pamiętają ją jako zieloną brejkę ze szkolnej stołówki. "Stołówkową zupę zaczynałem jeść z nadzieją wspomnienia szczawiu z łąki, ale nadzieje te były płonne" - mówił nam prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu:

Jednak nie sam smak sprawia, że wiele osób musi zrezygnować zarówno ze szczawiówki, jak i innych potraw z tą rośliną. Zatem co jeszcze?

Szczaw - właściwości dobre nie dla każdego

Szczaw właściwości prozdrowotnych ma wiele, to przede wszystkim skarbnica witamin i składników odżywczych, m.in. witaminy A, C, E oraz tych z grupy B, a także żelaza, magnezu, fosforu czy cynku. Wspomaga pracę układu pokarmowego i oddechowego, ma też działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne oraz usprawnia produkcję moczu i krwi.

A kto powinien odpuścić sobie szczaw? Właściwości wymienione wyżej balansują niestety te negatywne. Roślina ta wielu osobom może wręcz zaszkodzić. Dlaczego? To za sprawą kwasu szczawiowego, który wiąże cząstki wapnia w organizmie, co może powodować deficyty tego składnika oraz tworzenie się kamieni nerkowych. Z tych powodów lepiej, by osoby cierpiące na choroby układu moczowego całkowicie zrezygnowały z jego spożywania. Nawet jeśli jesteśmy zdrowi, nie powinniśmy spożywać dużych ilości szczawiu. By regulować ilość wapnia w organizmie, warto też jeść go z jajkiem, mlekiem czy innymi produktami bogatymi w ten związek.

Kto jeszcze powinien zrezygnować z jedzenia szczawiu? Osoby cierpiące na reumatyzm oraz osteoporozę, ponieważ kwas szczawiowy ogranicza wchłanianie wapnia, a także może powodować zapalenia stawów. Dodatkowo lepiej, by unikały go także osoby na niego uczulone.

Zobacz wideo "Wygląda tak dziwnie i różowo!" - czyli cudzoziemcy próbują polskich zup.

Szczaw to roślina bardzo popularna w polskiej kuchni. Choć najczęściej ląduje w szczawiowej (najlepiej takiej z jajkiem i młodymi ziemniaczkami), można wykorzystać go w wielu innych potrawach, na przykład genialnych jajkach faszerowanych, chłodniku szczawiowo-pokrzywowym albo, na trochę bardziej wyrafinowaną nutę, sałatki z buraków z granitą szczawiową.

Więcej o:
Copyright © Agora SA