Sezon na grzyby powoli się rozkręca. GIS publikuje ważny komunikat

Już niebawem tłumy ruszą do lasów zbierać grzyby. O czym trzeba pamiętać podczas grzybobrania? O najważniejszych zasadach przypomina GIS w najnowszym komunikacie.

W ramach kampanii "Bezpieczne wakacje - przepis GIS" na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego znalazł się cykl infografik dotyczących bezpieczeństwa podczas zbierania grzybów. W końcu sezon na grzybobrania już niebawem! O czym należy pamiętać w trakcie wycieczek do lasu?

Grzybobranie - przygotowanie i zachowanie w lesie

W materiałach opublikowanych przez GIS znajdziemy informacje o tym, jak najlepiej ubrać się na grzybobranie i jakie dodatkowe rzeczy będą nam podczas niego potrzebne. Autorzy przypominają o ubraniach z długim rękawem (koniecznych do ochrony przed kleszczami czy ukąszeniem żmii), wygodnych wysokich butach i nakryciu głowy chroniącym przed słońcem. Przestrzegają także przed zbieraniem grzybów do foliowej reklamówki - mogą się one wówczas zaparzyć i wydzielać szkodliwe toksyny. Najlepiej zbierać grzyby do wiklinowego koszyka.

Dekalog grzybiarza

Wśród przygotowanych materiałów znajdziemy także "Dekalog grzybiarza" - 10 zasad dotyczących zarówno zdrowia, zachowania w lesie i podawania grzybów. Sformułowano m.in. następujące zasady:

  • Jako początkujący grzybiarz zbieraj tylko grzyby rurkowe – z ,,siateczką’’.
  • Nie wyrywaj grzybni, wyrosną na niej nowe.
  • Nie rozkopuj ściółki – nie niszcz grzybni.
  • Unikaj grzybów zbyt małych – trudno rozpoznać czy są blaszkowe, czy nie!
  • Nie podawaj grzybów małym dzieciom!
  • Nie przyjmuj rad od przygodnych grzybiarzy i nie kupuj grzybów z nieznanego źródła!
Zobacz wideo

Grzyby w kuchni

Autorzy poradnika przypominają także, że niestety nie wszyscy mogą jeść grzyby. Są one ciężkostrawne i mogą powodować różne dolegliwości żołądkowe. Oprócz tego, że nie podajemy grzybów małym dzieciom, nie mogą ich jeść także kobiety w ciąży, osoby starsze i schorowane i osoby z chorobami układu pokarmowego.

Na stronie znajdziemy także ściągawkę z tego, kiedy szukać różnych gatunków grzybów w lesie. Już w czerwcu mogą pojawić się pierwsze podgrzybki, maślaki i kurki

Wszystkie materiały, również w formie infografik, znajdziecie na stronie GIS-u

Więcej o: