Jakiś czas temu pisaliśmy o niebotycznej kwocie, jaką za kilogram czereśni trzeba było zapłacić w jednym ze sklepów koło Wrocławia. Oczywiście taka cena to wyjątek i nie zdarza się wszędzie, jednak faktem jest, że czereśnie wciąż kosztują sporo.
2021 rok nie przywitał rolników i sadowników dobrą pogodą. Przeciągające się chłody i późniejsze przymrozki sprawiają im sporo problemów. Na krajowe musimy wiec jeszcze trochę poczekać. W wielu miejscach jednak dostaniemy już importowane czereśnie. Cena za kilogram? W podwarszawskich Broniszach zapłacimy za nie nawet 50 złotych, sytuacja wygląda podobnie w Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej (WGRO) w Poznaniu za dwa kilogramy trzeba zapłacić od 70 do 90 złotych.
Sezon na truskawki krajowe jeszcze się w pełni nie zaczął, choć na niektórych stoiskach już się pojawiły. Jak kształtują się ceny? W Broniszach za krajowe zapłacimy od 18 do 25 złotych za kilogram. Na giełdzie wielkopolskiej krajowe kosztują między 14 a 15 złotych za pojemnik 0,5 kg lub 56-58 złotych za dwa kilogramy, co daje nawet 29 złotych za kilogram. Na Giełdzie Kaliskiej za to cena za kilogram truskawek wynosi ok. 22 złote.
Truskawki importowane dostaniemy za to w niższej cenie. Na giełdzie wielkopolskiej kilogram kosztuje między 17 a 18 złotych, na kaliskiej nieco taniej - ok. 15 złotych za kilogram, a na Łódzkim Rynku Hurtowym "Zjazdowa" zapłacimy jeszcze mniej, bo od 12 do 15 złotych za kilogram.
Rabarbar to kolejne sezonowe, uwielbiane przez Polaków warzywo. Tak, warzywo - więcej o tym:
Rabarbar jest popularny i raczej łatwy w uprawie, dlatego zwykle nie musimy płacić za niego dużo. Ceny krajowych są naprawdę korzystne. W Broniszach kilogram rabarbaru kosztuje od 3,50 do 4,50 złotych, na Giełdzie Kaliskiej ok. 3 złote, a na "Zjazdowej" od 3 do 4,40 złotych.
2021 rok to także wysoka cena fasolki szparagowej. W Broniszach za kilogram krajowej zapłacimy między 35 a 45 złotych. Nieco taniej kosztuje na Giełdzie Kaliskiej. Tam za kilogram należy wydać średnio ok. 30 złotych.