Gwiazdka Michelin dla restauracji Magdy Gessler? Coś tu nie gra... Sprawdzamy

Media obiegła informacja, że Magda Gessler otrzymała gwiazdkę Michelina. Wskazują na to wpisy w jej mediach społecznościowych. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda, chociaż restauratorka ma inny powód do radości.

Zaczęło się od social mediów...

We wtorek na oficjalnym profilu na Instagramie Magda Gessler opublikowała nagranie, na którym Przemysław Klima otrzymuje w rozmowie telefonicznej informację o otrzymanej nagrodzie. Padają słowa "Mamy gwiazdkę!", po czym następuje ogromny wybuch radości. To jednak archiwalne nagranie z ubiegłego roku, gdy restauracja Bottiglieria1881 w Krakowie, której właścicielem jest Klima, rzeczywiście otrzymała gwiazdkę. Informowaliśmy o tym w ubiegłym roku:

Gwiazdki Michelin - jak to się stało, że najwyższe wyróżnienia w świecie kulinariów przyznaje producent opon?Michelin 2020: Trzecia polska restauracja wyróżniona gwiazdką

Niedługo później Magda Gessler udostępniła relację z uroczystej gali Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej, gdzie pojawia się wraz z Klimą. Pisze tam (zachowano oryginalną pisownię): 

Na żywo @klimaprzemyslaw Gala z okazji wręczenia nagród Akademii Gastronomicznej Poland @magdagessler_official tez dostalam@ wyróżnienie @michelinpolska za osobowość znacząca na świecie zagłodzenie znaczenia kuchni polskiej imiefxynrodowej #mg

Oboje otrzymali nagrody - Przemysław Klima nagrodę Szefa Przyszłości, a Magda Gessler - wyróżnienie dla osoby promującej sztukę kulinarną w Polsce i w Europie w mediach tradycyjnych i społecznościowych. W pewnym momencie okazuje się, że na gali jest z nimi Kajetan Zalewski, sommelier, który - jak pada w relacji - też dostał gwiazdkę Michelina. O co chodzi? Zalewski jest sommelierem w Atelier Amaro, restauracji, która rzeczywiście może się tym wyróżnieniem poszczycić. Nie bez znaczenia jest fakt, że zarówno w tym poście, jak i w kolejnym, gdzie Magda Gessler pokazuje, jak świętuje z dziećmi, oznaczony jest instagramowy profil @michelinpolska (który swoją drogą nie jest oficjalny).

Gwiazdki Michelin - jak to się stało, że najwyższe wyróżnienia w świecie kulinariów przyznaje producent opon?Jak to się stało, że producent opon przygotowuje najważniejszy przewodnik kulinarny świata?

To Michelin czy nie Michelin?

Wszystko wydaje się tłumaczyć kolejny post Magdy Gessler, w którym pozuje z Maciejem Dobrzynieckim, Prezydentem Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej w Polsce, który również daje wyróżnienia i przyznaje gwiazdki #michelinstar. W poście pada dokładna nazwa nagrody, którą otrzymała Gessler. 

 

Maciej Dobrzyniecki w rozmowie z Haps.pl wyjaśnił, że:

Jest tu pomyłka związana najpewniej z moją osobą, ponieważ oprócz tego, że jestem wyłącznym partnerem Przewodnika Michelin na Polskę, jestem również Prezydentem Akademii Gastronomicznej w Polsce i to były nagrody Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej w Paryżu. Ponieważ ja jej to wręczałem, pani Magda w tym poście napisała "Michelin", prawdopodobnie mając na myśli mnie. To nie były nagrody Przewodnika Michelin, w tym roku będzie to o wiele później.

Magdzie Gessler i Przemysławowi Klimie gratulujemy otrzymanych nagród Akademii. Trzymamy też kciuki za kolejne, tym razem już faktyczne, gwiazdki Michelina! 

*

Po niemałym skandalu na profilu Magdy Gessler kilka dni później pojawiło się sprostowanie dotyczące zaistniałej sytuacji. Restauratorka przekazała link do artykułu, w którym wyjaśniono, jaką nagrodę otrzymała w rzeczywistości.

Więcej o: